Dar na kampaň zaslaný až po kampani neodporuje zákonu, míní senátor

10.02.2013 11:28

Členy horní parlamentní komory čeká nesnadný úkol. Musí prověřit, zda prezidentské kampaně jednotlivých uchazečů o Hrad neprobíhaly v rozporu se zákonem. Ukazuje se přitom, že i samotná legislativní úprava, s níž budou senátoři pracovat, by si zasloužila nápravu nedostatků. Informuje o tom server Týden.cz. Není např. v rozporu se zákonem, když kandidáti na Hrad získávají sponzorské dary až po kampani.

Dar na kampaň zaslaný až po kampani neodporuje zákonu, míní senátor
Foto: Hans Štembera
Popisek: V Senátu složilo slib 27 nových senátorů. Mezi novými například Tomio Okamura a Libor Michálek, staronovými Jaroslav kubera nebo Jiří Čunek
reklama

"Musíme se domluvit, jak budeme vykládat zákon a jak provedeme kontrolu," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ senátor Jiří Oberfalzer (ODS), který předsedá mandátovému a imunitnímu výboru. Právě tento senátní orgán bude regulérnost prezidentských voleb hodnotit.

Zákon s tím vůbec nepočítá

Jak se členové horní parlamentní komory postaví např. k faktu, že vítěz voleb Miloš Zeman (SPZ) obdržel některé dary až po skončení kampaně? Podle Oberfalzera zákon s touto možností vůbec nepočítá, takže platí, že nejde o rozpor s legislativou. Do budoucna by se to však mohlo změnit.

"V zákoně by se mohly některé věci více upřesnit. Praxe ukazuje, že dochází k eventualitám, se kterými zákonodárci nepočítali. Například třeba bychom mohli objasnit, kdy lhůta pro posílání sponzorských darů končí a kdy se má účet zavřít. Aby o tom nebyl spor," uvedl senátor.

Ve vyjádřeních k zákonu je velice opatrná i někdejší ústavní soudkyně Eliška Wagnerová. Upozorňuje na to, že jde o nový zákon, se kterým nemá absolutně nikdo žádné zkušenosti. Senátoři musí napřed porokovat o tom, jak se k legislativě postaví.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kolaborant a zrádce Kolář. Vy té „spodině“ nesaháte ani po kotníky, vzkázal starostovi poslanec

8:15 Kolaborant a zrádce Kolář. Vy té „spodině“ nesaháte ani po kotníky, vzkázal starostovi poslanec

„Kolaborant, co si nechával platit z veřejných peněz propagační články do Playboye,“ neudržel se pře…