Datový vědec Ludwig vidí Česko „v loji“. Rozhodl se nám všem pomoct, tak, jak to umí jen on. Dnes ve 20 hodin

06.03.2021 18:40

Epidemická situace v Česku je velmi vyhrocená a premiér Andrej Babiš (ANO) varuje, že „jde o život“. Těžce zmítané republice však vysvitlo malé světýlko naděje – pomoci se totiž Čechům rozhodl slavný datový vědec Petr Ludwig. A to již dnes večer. „Jsme zachráněni,“ zní na sociálních sítích. Někteří však zatím radost mírní.

Datový vědec Ludwig vidí Česko „v loji“. Rozhodl se nám všem pomoct, tak, jak to umí jen on. Dnes ve 20 hodin
Foto: Repro Facebook
Popisek: Petr Ludwig nabádá k nošení roušek
reklama

Anketa

Má vláda Andreje Babiše dovládnout do voleb?

85%
15%
hlasovalo: 19720 lidí
V České republice za uplynulých 14 dní přibylo až 165 tisíc pozitivně testovaných na koronavirus a na 100 tisíc obyvatel je již v Česku jedenáctkrát větší rozšířenost nákazy, než v sousedním Německu. I ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) už předem varuje, že „normální“ nebudou ani Velikonoce.

Situace zůstává špatná i v nemocnicích. Přestože počet hospitalizovaných klesl oproti čtvrtku o 200, stále je v nich nyní 8219 pacientů, což je o 690 více, než minulý pátek.

I přes tyto zprávy se ovšem objevila drobná naděje v podobě oznámení pomoci Česku od datového vědce Petra Ludwiga, která bude pro lidi dostupná zdarma hned na několik týdnů. O co se jedná, oznámil Ludwig na svém facebooku. „Jsme v takovým loji, že dám večer veřejně ven můj normálně placený 2hodinový webinář kritického myšlení zdarma a nechám ho pár týdnů volně přístupný. Je tam celá kapitola, kde vysvětluji, jak funguje vědecká metoda, rozdíl korelace a kauzality, confirmation bias, anecdotal evidence...“ informoval analytik.  

Po Ludwigově oznámení stoupl u mnoha komentujících na sociálních sítích optimismus. V to, že „jsme zachráněni“, doufá i ředitel Liberálního institutu Martin Pánek ve své glose.

Ne všichni ale pokládají Ludwigovo odhodlání za záchranu. Datový analytik Ondřej Kokeš ukázal, jak dopadla předchozí Ludwigova prognóza, ve které v půli prosince předpovídal, že v únoru již Němci proočkují více než polovinu svého obyvatelstva. „Budou mít otevřené podniky a ekonomicky zase poletí jako raketa. Česko se s tím bude díky neschopnosti vlády plácat do léta, díky blbé komunikaci budou lidé očkování odmítat a budeme se potácet mezi lockdowny a stále velkým počtem mrtvých denně, naše ekonomika bude zbytečně o několik měsíců déle těžce krvácet,“ predikoval.

Predikce však datovému vědci příliš nevyšla. Očkování v Německu je totiž podobně jako u nás a v dalších státech Evropské unie vleklé a proočkovanost tamního obyvatelstva na konci února nečinila 50 %, nýbrž necelých 5 %. Aktuálně (k 4. 3.) má Německo naočkovaných 5,7 % obyvatel, Česko pak 4,9 %.

„Některé prognózy jsou někde mezi wishful thinking a neznalostí věci. Jedna z hlavních zásad je, že člověk musí zjišťovat, co vlastně sledovaný subjekt plánuje a čeho je schopen dosáhnout. Prognózovat někomu desetinásobně vyšší cíl než má on sám... není rozumné,“ uzavírá Ludwigovu nenaplněnou prognózu Kokeš.

A ve stylu filmu slavného režiséra Ingmara Bergmana „Sedmá pečeť“, který s odkazem na Bibli ukazuje návrat rytíře z křížové výpravy do morem zmítaného Švédska, reagoval na Ludwigovu pomoc Česku také twitterový komentátor Honza Provazník. „Sedmá pečeť Apokalypsy byla prolomena,“ snesla se prognóza na dnešní večer.

Zdali bude stejně jako na konci Bergmanova snímku i po webináři Petra Ludwiga „dokonáno“, zjistíme až úderem osmé hodiny večerní.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Ty vo*eeeee! To si dělá pr*el!“ Zatímco na Rudém náměstí probíhá vojenská přehlídka, toto odeslal do Moskvy Novotný

12:05 „Ty vo*eeeee! To si dělá pr*el!“ Zatímco na Rudém náměstí probíhá vojenská přehlídka, toto odeslal do Moskvy Novotný

Na Rudém náměstí v Moskvě v neděli dopoledne začaly tradiční oslavy vítězství nad nacistickým Německ…