Debata o DPH: Opozice se pře navzájem, Paroubek posílá na patologii

05.09.2012 16:45

V úvodu napjatě očekávané rozpravy o návrhu na zvýšení DPH se nečekaně opoziční lídři pustili do sebe navzájem. Sociální demokraté a Věci veřejné se za pobaveného přihlížení vládní koalice začali přít, kdo se více podílel na zadlužování naší země.

Debata o DPH: Opozice se pře navzájem, Paroubek posílá na patologii
Foto: Ladislav Carda
Popisek: Miroslav Kalousek byl vcelku v dobré náladě

Předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka se ujal slova hned v úvodu rozpravy. Zkritizoval ministra financí Miroslava Kalouska za to, že neustále mění daňovou politiku, čehož důkazem je to, že vláda nynějším balíčkem ruší to, co v roce 2007 slavně zaváděli Topolánek s Kalouskem. Opřel se však i do ekonomických reforem Nečasovy vlády, které podle něj zadlužily českou ekonomiku.  Při tom zkritizoval i Věci veřejné, které se prý na tehdejším zadlužování podílely.

Po něm však místo u pultíku zaujala předsedkyně poslaneckého klubu Věcí veřejných Kateřina Klasnová. Sobotka by podle ní měl o zadlužování spíše mlčet. Zrovna on se prý v této souvislosti proslavil spíše neblaze, a zjistí to každý, kdo si vyťuká jeho jméno na Googlu. „Na Wikipedii vám o něm jako první vypadne, že je to rekordman ve státních schodcích, který je zvýšil dokonce dvojnásobně,“ ocitovala předsedkyně klubu Věcí veřejných z internetu.

Do debaty se následně zapojili i Lubomír Zaorálek, který řekl, že v politice se stává, že plody, které jedni zasejí, druzí sklidí. „My jsme sklízeli plody kupónové privatizace, naše plody pak sklízeli Topolánek s Kalouskem,“ řekl.

Vít Bárta jej následně setřel, že jakékoliv žití na dluh je patologické. „Začátek té patologie je v době, kdy jsme se zadlužovat nemuseli, ale dělali jsme to,“ připomněl vlády ČSSD. Tehdejší premiér Jiří Paroubek jeho výstup následně okomentoval, že on v roce 2006 jako premiér musel žít v reálném životě, nikoliv na patologii. Bártovi posléze doporučil, aby se raději držel té patologie (Bárta několik let studoval na lékařské fakultě- pozn. red.)

Opoziční politici se však shodli na kritice ministra financí Miroslava Kalouska. Podle Klasnové je to právě on, kdo v této zemi dvacet let vytváří dluhy, i korupční prostředí.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jav
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ondřej Hejma přirovnal Pavla Novotného k... Ne, tohle starostovi neukazujte

13:24 Ondřej Hejma přirovnal Pavla Novotného k... Ne, tohle starostovi neukazujte

Již po pětadvacáté se novinář a komentátor Ondřej Hejma sešel v Podtrženo, sečteno s Lubošem Xaverem…