Dělej dluhy a zbohatneš. Komentář o myšlení českých politiků

10.05.2012 9:14

Komentátor MF DNES Karel Steigerwald se na názorové stránce zamýšlí nad ekonomickým uvažováním některých politiků. Shrnuje ho prostě - nedivme se jim, že z hlediska selského rozumu uvažují zcela nesmyslně. Vždyť se chtějí jen zalíbit lidem.

Dělej dluhy a zbohatneš. Komentář o myšlení českých politiků
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze - ilustrační foto

Ekonomické vědy nechme stranou, Steigerwald se rozhodl vysvětlit čtenářům ekonomické zákonitosti na hrnku v kredenci. „Když v něm nic není, nic nemáte. Když v něm něco je, máte tolik, kolik je v hrnku.“  Zajímavá situace však nastává, když do hrnku zastrčíte vypůjčené peníze.

„Pokrokoví ekonomové říkají: Máte tolik, kolik jste si půjčil. Utrácejte! My z kuchyně říkáme: Co je v hrnku, to je Váš dluh.“ Když hrnek vysypete a koupíte si za to vysavač, máte prý sice nový lux, ale dluh na futrech zůstává. „Vaše jmění stouplo o vysavač, ale současně kleslo o dluh. Jste bohatší, nebo chudší?“ ptá se komentátor.

Jenže věta je podle něj abstraktní, zatímco konkrétní vysavač se šklebí ve skříni. „Dobrý politik bude ponoukat lidi, aby se zadlužili a zbohatli o nový vysavač.“ Ten vysavač si pak připíše k dobru, že ho pro nás zařídil.

Každý z kuchyně si prý dovede představit, že kromě ceny vysavače zchudneme i o úroky. Tím se v poměru vysavače a dluhu dostaneme do mínusu.  V kuchyni podle něj z dluhů zjevně nikdo nezbohatne. „Ale u státu platí ekonomika vědecká. Kolik už politiků volá: Vládo, nešetři! Škrty působí hospodářskou krizi!“  

Proč to volají? Podle Steigerwalda proto, aby se zalíbili. Každý prý rád slyší: „Dělej dluhy, zbohatneš!“

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jav

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Brutální dohoda Babiše a pravice. Obětí Zeman. Vytažen důkaz a natvrdo popsáno

10:52 Brutální dohoda Babiše a pravice. Obětí Zeman. Vytažen důkaz a natvrdo popsáno

Proč Andrej Babiš tak tvrdě vystoupil proti spolupracovníkům Miloše Zemana na Hradě? Europoslanec Iv…