Demonstrace a gilotiny od Francouzů nepřebírat, radí český politolog z Dijonu

20.04.2012 7:23 | Zprávy

ROZHOVOR České strany jsou malá uzavřená bratrstva či různé podivné partičky. Například ve Věcech veřejných se velmi rychle ukázalo, že jde především o ego Víta Bárty. Nicméně Češi obecně nejsou moc politicky angažovaní. Od Francouzů bychom nicméně neměli přebírat demonstrace či vytahování gilotin, ale měli bychom se nechat inspirovat jejich ústavou. Tak hodnotí politické divadlo ve své vlasti ředitel dijonské pobočky Pařížského institutu politických studií Lukáš Macek. Právě on byl poradcem Josefa Zieleniece a Jana Švejnara. Ve volbách do Evropského parlamentu 2009 byl lídrem kandidátky SNK Evropských demokratů.

Demonstrace a gilotiny od Francouzů nepřebírat, radí český politolog z Dijonu
Foto: ParlamentníListy.cz
Popisek: Vlajky před Evropským parlamentem v Bruselu

Jak pohlížíte na nepříznivou situaci ve vládní koalici?

Vítal jsem její vznik navzdory mnoha výhradám a pochybnostem. Mé následné pocity z ní však asi nejlépe vystihl týdeník Reflex, který napsal, že jde o vládu národního zklamání. Jedním z důvodů je neschopnost koaličních partnerů dát stranou vzájemné sváry. Jádrem problému je však celková průměrnost a ideová prázdnota koaličních špiček, jejich neschopnost nabídnout silný politický program, jasné a trvalé priority, dlouhodobou vizi. Zaklínat se reformami a úsporami nestačí. Je potřeba občany přesvědčit o jejich smyslu a dát zemi jasný kurs. A toho se držet, ne věčně lavírovat. ODS má stále stejné problémy. Neschopnost se reálně očistit a v ideové rovině překonat směsici vyprázdněnosti a závislosti na ideologickém dědictví Václava Klause. ODS a TOP09 se přetahují o hegemonii na české pravici, ale ani jedna z nich nedosahuje kvality a profesionality potřebných k vytažení této pravice a potažmo celé naší politiky z marasmu, který trvá prakticky od voleb 1996 a zejména od dob opoziční smlouvy.

Strana Věci veřejné hraje v názorovém lavírování první housle. Myslíte si, že se tomu zmíněná partaj mohla nějak vyhnout?

K problémům koalice hodně přispěla její potěmkinovská mocenská struktura. A celková nepřipravenost Věcí veřejných na účast ve vládě. Kdyby bývaly chtěly být dlouhodobým, důvěryhodným a smysluplným politickým projektem, měly vstoupit do koalice, ale obsadit klíčové parlamentní posty, zejména předsedy výborů, na kterých by jejich nezkušení politici mohli vyrůst. A nehrnout se do ministerských křesel, maximálně do nich vyslat pár spřízněných osobností odpovídajícího formátu. Před volbami to vypadalo, že by se takové osobnosti daly najít a že by se Věci veřejné mohly vyprofilovat v normální, ideově srozumitelnou a personálně náležitě vybavenou stranu. Bohužel po nich se rychle ukázalo, že v celém projektu této strany jde zřejmě o něco jiného. Především o ego Víta Bárty a krátkodobé zisky, ať už politické či jiné. A že nové tváře, které Věci veřejné do politiky přivedly, naprosto nepřinesly kýženou novou kvalitu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: Jan Rychetský

Komunisté

Myslíte, že SOCDEM pomůže se dostat Komunistům zpět do Sněmovny? Podle mě je to přesně naopak. A vás se ptám, proč myslíte, že řada voličů i dnes volí komunisty? Nemyslíte, že je to i vaší vinou, protože neumíte dělat sociální politiku?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

O2 zase nešel internet. Odborník slyšel radu zákazníkům a začal se smát

13:44 O2 zase nešel internet. Odborník slyšel radu zákazníkům a začal se smát

Jeden ze tří velkých hráčů na českém telekomunikačním trhu, operátor O2, má znovu problémy. Ráno pot…