Demonstrace pod Zemanovými okny: Jeden známý odpůrce prezidenta, pět dalších lidí a dva transparenty...

30.07.2017 15:11

Po druhé hodině odpoledne si mohli návštěvníci Pražského hradu přečíst na Hradčanském náměstí dva velké transparenty k tématu romského holocaustu a zbourání vepřína v Letech u Písku. Občanské sdružení Konexe se rozhodlo připomenout před Pražským hradem památku romských obětí holocaustu. A proč právě před Pražským hradem? Protože Václav Klaus a Miloš Zeman v roli prezidentů podle pořadatelů zasadili tvrdé rány obětem holocaustu.

Demonstrace pod Zemanovými okny: Jeden známý odpůrce prezidenta, pět dalších lidí a dva transparenty...
Foto: Vít Hassan
Popisek: Občanské sdružení připomnělo před Pražským hradem památku romských obětí holocaustu. Požadovali zbourání vepřína v Letech u Písku
reklama

Na Hradčanském náměstí v Praze měla ve dvě hodiny odpoledne začít demonstrace za zbourání vepřína v Letech u Písku, jenž stojí na místě bývalého internačního tábora v době protektorátu. Pořadatelé si kladou za cíl také uctít památku obětí romského holocaustu, který Romové nazývají také „velkým zabíjením“.

„Slovem ‚samudaripen‘ (velké zabíjení) označují Romové a Romky genocidu Romů. Během druhé světové války bylo v českých zemích, podle nejmírnějších odhadů povražděno 90 procent předválečné romské populace. Část Romů byla povražděna německými nacisty ve vyhlazovacích táborech, především v plynových komorách tábora Osvětim-Březinka. Část jich byla povražděna v táborech na území protektorátu, kde jako dozorci působili čeští protektorátní četníci. Nikdo z nich nebyl po válce potrestán,“ napsali pořadatelé akce na sociální síti Facebook.

Miloš Zeman, Václav Klaus či Tomio Okamura údajně zlehčovali památku romských obětí

Na místech, kde umírali lidé, se prý dnes povalují prasečí výkaly a čeští politici s tím dosud takřka nic neudělali, byť od 90. let minulého století leccos naslibovali. Místo splnění slibů se však mnozí politici uchýlili spíše ke zlehčování romského holocaustu. Kdo se tohoto jednání měl dopustil? Prý třeba Tomio Okamura, druhý český prezident Václav Klaus nebo současný prezident Miloš Zeman. Právě kvůli dvěma posledním zmíněným pánům je akce k uctění památky romských obětí z druhé světové války pořádána právě před Pražským hradem.

„Samudaripen je v České republice velmi často popírán, přestože popírání genocidy je podle českého práva trestným činem. Romskou genocidu popírají běžní občané – třeba ve veřejném prostoru internetových diskusí. Nerušeně fungují webové stránky věnované popírání romské genocidy. Většina občanů nemá o samudaripen žádné informace. Genocida Romů není v českých školách vyučována, stejně jako historie pronásledování Romů v českých zemích. Kdo dnes ví, že Československo už v roce 1927 přijalo protiromskou legislativu, kterou Romům odebralo část občanských a lidských práv a postavilo je na úroveň občanů druhé kategorie?“ pokračovali otázkou organizátoři.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Prezidentu Zemanovi pořadatelé akce vyčítají, že „dokonce veřejně lhal, že na místě bývalého tábora v Letech prý už stojí důstojný památník". Představa,  že současný památník je důstojný, je velmi pobuřuje.

Zbourejte prasečák

Samotná akce odstartovala velmi zvolna. Před Pražský hrad dorazilo šest aktivistů, mezi nimi i účastník tzv. „pražského majdanu“ a kritik prezidenta Zemana Michal Majzner se dvěma velkými transparenty. Na prvním z nich stálo: „Za důstojnou připomínku VŠECH obětí holocaustu“, a na druhém „Zbourejte prasečák na místě romského koncentráku v Letech“.

Fotogalerie: - Zbourejte vepřín v Letech

Občanské sdružení připomnělo před Pražským hradem ...
Občanské sdružení připomnělo před Pražským hradem ...
Občanské sdružení připomnělo před Pražským hradem ...
Občanské sdružení připomnělo před Pražským hradem ...
Občanské sdružení připomnělo před Pražským hradem ...
Občanské sdružení připomnělo před Pražským hradem ...

Udivení turisté procházející kolem Hradu se hrstky demonstrantů ptali, co mají na srdci a dostalo se jim odpovědi. Účastníci v čele s Michalem Majznerem kolemjdoucím vysvětlovali, že usilují o uctění skutečně všech obětí druhé světové války. Na akci dorazil také Jozef Miker, který v předčasných parlamentních volbách na podzim 2013 kandidoval do Poslanecké sněmovny za Zelené v Ústeckém kraji.

Přibližně o půl třetí narostl počet demonstrantů na deset a možná by se ještě zvýšil, kdyby demonstrace pokračovala do plánovaných čtyř hodin odpoledne, ale účastníci se rozhodli akci předčasně ukončit. Ještě před třetí hodinou odpoledne sbalili transparenty a odešli. Pan Miker se nijak netajil zklamáním z velmi nízké účasti na demonstraci.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Vít Hassan
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Uprchlíci zůstanou u nás, nebudeme je moci ani zavřít. Zmizí v ghettu! Publicista odhalil „špeky“ v bruselském plánu

16:57 Uprchlíci zůstanou u nás, nebudeme je moci ani zavřít. Zmizí v ghettu! Publicista odhalil „špeky“ v bruselském plánu

Komentátor Marian Kechlibar pečlivě prostudoval nový návrh Evropské unie o „povinné solidaritě“ s up…