Demonstranti v Charkově strhli sochu Lenina

29. 9. 2014 6:40

Účastníci demonstrace za jednotnou Ukrajinu strhli v Charkově monumentální sochu bolševického vůdce Vladimira Lenina. Ačkoli šlo podle serveru BBC o živelnou akci, podpořily stržení monumentu i úřady, které na poslední chvíli vydaly oficiální pokyn k jeho zničení.

Demonstranti v Charkově strhli sochu Lenina
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Vladimir Iljič Lenin

Na demonstraci za udržení jednotné Ukrajiny se v neděli večer ve třetím největším ukrajinském městě sešlo několik tisíc lidí. Část z nich se později přesunula na centrální náměstí Svobody, kde dvacet metrů vysoká Leninova socha do nynějška stála. Podle serveru Kyiv Post trvalo demonstrantům několik hodin, než obrovskou sochu strhli z podstavce - nejdříve jí nařízli nohy a poté ji dostali dolů za pomoci lan. Jejich počínání sledoval obrovský dav lidí, který stržení sochy mohutně oslavoval.

Gubernátor oblasti Ihor Baluta zřejmě pod tlakem událostí vydal na poslední chvíli pokyn k demolici sochy, uvedla BBC. Ukrajinská média přesto informovala o tom, že policie zahájila vyšetřování kvůli vandalismu.

Kolem Leninovy sochy v Charkově bylo živo už letos v únoru, kdy se ve městě vyostřila konfrontace mezi příznivci prezidenta Viktora Janukovyče a stoupenci nové státní moci. Na soše se tehdy objevily hanlivé nápisy, Janukovyčovi zastánci pak Lenina ozdobili ruskou trikolorou. Leninovy sochy na Ukrajině mizí od chvíle, kdy v Kyjevě loni začaly protesty proti tehdejší vládě, jež odmítla podepsat asociační dohodu s Evropskou unií. Celkem jich byla stržena už více než stovka.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: dkr, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Veselovský jen „čuměl“. Host totiž hovořil o církvi a Istanbulské smlouvě

14:11 Veselovský jen „čuměl“. Host totiž hovořil o církvi a Istanbulské smlouvě

Kněz Jan Balík patří k lidem, kteří hájí kázání Petra Piťhy o Istanbulské úmluvě. Profesor na půdě c…