Den amerického zálivu, změna mapy. Trump dál dráždí Mexiko

10.02.2025 17:06 | Monitoring

Americký prezident Donald Trump hned první den v úřadu nechal přejmenovat Mexický záliv na Americký záliv, protože původní název podle něj nereflektuje velikost amerického národa. O víkendu navíc oznámil, že datum 9. února 2025 bude vyhlášeno jako Den Amerického zálivu.

Den amerického zálivu, změna mapy. Trump dál dráždí Mexiko
Foto: Repro: PBS News
Popisek: První dny v úřadu 47. prezidenta USA Donalda Trumpa

Trump už před inaugurací slíbil, že Mexický záliv přejmenuje na Americký záliv. Záliv, který se rozprostírá podél amerických a mexických hranic, je totiž podle něj nedílnou součástí americké historie.

Mexická prezidentka Claudia Sheinbaumová Trumpův návrh ihned odmítla a poukázala, že název Mexický záliv se vyskytuje od roku 1607 a je oficiálně uznávaný OSN.

„Mexický záliv je mezinárodně uznávaným názvem,“ poukázala prezidentka podle informací BBC. Při tiskové konferenci dokonce nechala ukázat reprodukci mapy z roku 1607, kde už se název Mexický záliv vyskytuje. Tím Trumpovi vzkázala, že tento zeměpisný název je starší než samotné Spojené státy, které vznikly v roce 1776.

Trump přesto hned 20. ledna v prvních hodinách po inauguraci nechal podepsat exekutivní příkaz „Obnovení jmen, která ctí americkou velikost“. Tento exekutivní příkaz mimo jiné ukládá ministru vnitra, aby „podnikl veškeré vhodné kroky k přejmenování oblasti kontinentálního šelfu USA, ohraničené na severovýchodě, severu a severozápadě státy Texas, Louisiana, Mississippi, Alabama a Florida a sahající až k námořní hranici s Mexikem a Kubou, v oblasti dříve nazývané Mexický záliv na Americký záliv“.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Tomio Okamura byl položen dotaz

Ukrajinští žáci ve školách

Jaké řešení navrhujete? To nemají chodit do školy? To je asi nesmysl, který by se mohl nevyplatit, když tu pak zůstanou a budeme tu mít negramotné lidi, navíc by pak rodiče nemohli ani pracovat, kdyby je museli hlídat a žádali by o dávky…

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Nejvíc tím uškodil sám sobě.“ Na Ústavní soud se toho valí víc

4:44 „Nejvíc tím uškodil sám sobě.“ Na Ústavní soud se toho valí víc

Prezident dostal od Ústavního soudu to, co chtěl. Předběžné opatření, které vládu de facto nutí ho d…