Den po řežbě v Kyjevě: Opravdu překvapivý komentář o Ukrajině. Z překvapivých úst

01.09.2015 11:36 | Zprávy

Ruský komentátor, odpůrce Vladimira Putina Leonid Beršidskij komentuje smrt ukrajinského policisty, který zemřel v průběhu pondělních protestů v Kyjevě. Obává se, že poslední výbuch násilí nemusí být ojedinělý a situace na Ukrajině stále není vyřešená. Vše prý bude záležet také na tom, jestli se podaří prezidentu Porošenkovi prosadit ústavní změny, které by separatistickým regionům zajistily větší autonomii.

Den po řežbě v Kyjevě: Opravdu překvapivý komentář o Ukrajině. Z překvapivých úst
Foto: kremlin.ru
Popisek: Summit v Minsku (zleva: běloruský prezident Lukašenko, ruský prezident Putin, německá kancléřka Merkelová, francouzský prezident Holland, ukrajinský prezident Porošenko)

Včerejší protesty uspořádali radikální nacionalisté, kteří chtěli veřejně vyjádřit svůj negativní postoj k návrhu změny ústavy prezidentem Petrem Porošenkem. Pokud by byl návrh schválen, mohly by být separatistické oblasti na východě země znovu začleněny k Ukrajině. Ovšem za zvláštních podmínek, jež jsou příznivé vůči Rusku. „Ačkoli většina poslanců hlasovala pro prezidentův návrh, pouliční střety ukázaly, jak obtížné bude získat pro něj veřejnost. Zatímco Vladimir Putin se snaží problému s Ukrajinou zbavit, mnozí Ukrajinci nejsou ochotni ukončit konflikt, jehož závěr by byl byť jen částečně přijatelný také pro Rusko,“ vysvětluje Beršidskij a uvádí, že při demonstraci bylo zraněno 122 lidí a 30 bylo zatčeno. Vychází přitom z facebookového komentáře ministra vnitra Arsena Avakova, podle kterého někteří z nich házeli na policisty a vojáky dokonce granáty.

„Avakov a očití svědkové z násilností obviňují ultranacionalistickou stranu Svoboda. Její představitelé však tvrdí, že šlo o plánovanou provokaci ukrajinské státní moci namířené proti vlastencům,“ píše Beršidskij. V parlamentu sice byla většina poslanců pro návrh, ale např. poslanec Jurij Šuškevič z populistické radikální strany jej nazval „zradou ukrajinských národních zájmů“. Především proto, že ústavní změny dávají separatistickým oblastem příliš velkou autonomii. „Budou mít svoji vlastní policii, soudy, státní zástupce, samostatný daňový systém, právo na zvláštní vztahy s ruskými regiony. Co dál? Budou si moci zítra otevřít vlastní velvyslanectví?“ cituje Beršidskij Šuškeviče a konstatuje, že nic takového v prezidentově návrhu ve skutečnosti není.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: pro

Mgr. Aleš Dufek byl položen dotaz

Pozitivní diskriminace

Na jednu stranu odsuzujete pozitivní diskriminaci, na druhou stranu vám nevadí, že se jí vaše vláda dopouští? Proč třeba neustále zvýhodňujete Ukrajince? Já to chápal zpočátku, ale po třech letech? A druhá věc, proč už se dnes nemůžou problémy nazývat skutečnými jmény, proč se kolem některých našlap...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Šok v Rumunsku. Simion donucen k samocenzuře? Jen den před volbami

19:31 Šok v Rumunsku. Simion donucen k samocenzuře? Jen den před volbami

V Rumunsku proběhne druhé kolo prezidentských voleb, které může vyhrát konzervativní kandidát George…