Deník N našel výzkumníka, který lidem vysvětlil, že Babiš zničil celou levici

08.10.2019 18:49

Výzkumník Jakub Lysek v rozhovoru pro Deník N uvedl, že levice je v Česku ještě ve větších problémech, než se zdá. Pro KSČM už podle něj není cesta zpět.

Deník N našel výzkumníka, který lidem vysvětlil, že Babiš zničil celou levici
Foto: Lucie Štěchová
Popisek: Pero s gumou KSČM

„Od roku 2006 se na levici udál bezprecedentní přesun voličů. Dříve se zdálo, že levice zde bude pořád stabilní. Konkrétně ČSSD a KSČM. Že se nestane nic, co by donutilo staršího voliče k tomu, aby volil najednou jinou stranu. Začalo se to ale měnit po roce 2013,“ říká mimo jiné Lysek v rozhovoru pro Deník N. Podle něj totiž začal být mezi starší generací čím dál populárnější Andrej Babiš (ANO). Mluvil jednoduše a srozumitelně, na rozdíl od tehdejšího lídra ČSSD Bohuslava Sobotky, tvrdí Lysek.

„Marketingový tým premiéra, který nejprve cílil na středové a středopravé voliče, na bývalé voliče Věcí veřejných nebo ODS, po pár letech svůj přístup změnil a upravil. Zaměřil se na levicový elektorát. Ukázalo se to poprvé v krajských volbách v roce 2016. Od té doby začal být přesun voličů čím dál markantnější,“ dodal Lysek. 

„Velká část seniorů si například myslí, že ČSSD hodně utrácí a rozdává a radši budou volit Babiše, který se prezentuje jako dobrý hospodář. Je kolem toho spousta mýtů a Babiš se svým týmem dokáže tohle dobře komunikovat,“ míní také Lysek. 

ČSSD i KSČM podle něj ztratila nejvíce ve svých tradičních baštách v Moravskoslezském kraji, na Ústecku i Karlovarsku, stejně jako v bývalých Sudetech a ve vnitřních periferiích krajů. U KSČM pak dle jeho slov není cesty zpět. „Sociální demokraté stále mohou lákat mladší a nové voliče, u komunistů prostor není. Ten zabral Tomio Okamura. Sociodemografické charakteristiky mladého člověka, které by předvídaly volbu KSČM, dnes ukazují na volbu SPD. Je to relativně nová strana, mluví srozumitelně. Lidé, kteří nezažili socialismus, mají vystudované jen učiliště a pracují v dělnických profesích, nemají dnes žádný důvod komunisty volit,“ uzavřel Lysek se slovy, že problémem tradiční levice je také to, že strany nedokážou vyprodukovat charismatické lídry. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Havel byl renesanční člověk! Udělal pro nás mnoho, říká mladá fotografka

15:25 Havel byl renesanční člověk! Udělal pro nás mnoho, říká mladá fotografka

Fotografka Eliška Podzimková se narodila až v roce 1992, takže sametovou revoluci nezažila. Přesto j…