Deset ze sta uprchlíků je zločinců a dva ze sta agenti teroristů. Hazard se životy občanů. Zbabělá pakáž, jež vraždí, mučí a znásilňuje ve jménu islámu. Babiš, Zaorálek, kníže či Gazdík o uprchlících

16.11.2015 16:16

Polsko dalo v sobotu ústy svého ministra pro evropské záležitosti Konrada Szymańského najevo, že po pařížských útocích nevidí politickou možnost, jak splnit rozhodnutí Evropské unie o rozdělení uprchlíků podle kvót. Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker řekl, že by země EU neměly v reakci na útoky v Paříži odmítat uprchlíky, a podle něj se nemá měnit přístup EU k migrační krizi.

Deset ze sta uprchlíků je zločinců a dva ze sta agenti teroristů. Hazard se životy občanů. Zbabělá pakáž, jež vraždí, mučí a znásilňuje ve jménu islámu. Babiš, Zaorálek, kníže či Gazdík o uprchlících
Foto: Radim Panenka
Popisek: Uprchlíci před autobusovým nádražím v Bělehradě. Do Srbska denně dorazí až tisíc imigrantů, kteří chtějí do EU. Hlavně do Německa či Švédska.

„Polsko si musí zachovat úplnou kontrolu nad svými hranicemi, nad azylovou a migrační politikou,“ napsal ministr Szymańsky na serveru Polityce.pl. „Chtěl bych vyzvat ty v Evropě, kdo se snaží měnit přijatou migrační agendu, aby ji brali vážně a nepodléhali zjednodušeným reakcím, které se mi nelíbí,“ řekl Juncker.

Juncker v řešení migrační krize totálně selhal

ParlamentníListy.cz se dotázaly politiků, co si o tom myslí a zda by se Česká republika měla zachovat podle příkladu Polska, nebo se řídit tím, co řekl předseda Evropské komise Juncker. Drtivá většina politiků podporuje postoj Polska a chce, abychom se k němu připojili, a považuje prohlášení šéfa Evropské komise Junckera za skandální.

„Měli bychom následovat Polsko. Juncker v řešení migrační krize totálně selhal, jeho nápad s kvótami je nesmysl,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš.

„Je zřejmé, že s rostoucím počtem uprchlíků se stává pro bezpečnostní služby stále obtížnější udržet kontrolu nad extremistickými skupinami ve vlastní zemi... Ani s využitím dnešní moderní techniky na to nemá nikdo dostatečné kapacity. Existují tedy i bezpečnostní důvody, proč omezovat a snižovat množství migrantů přicházejících do Evropy. Zdá se, že předseda Evropské komise to nebere dostatečně v potaz. To je dlouhodobě neudržitelný postoj,“ odpověděl ParlamentnímListům.cz ministr zahraničí a místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek.

Předseda KDU-ČSL a vicepremiér Pavel Bělobrádek na dotaz nereagoval. Ani další místopředsedové strany Marián Jurečka, Jan Bartošek či Jiří Mihola.

„Výroky pana předsedy Evropské komise považuji za skandální a měl by uvažovat o rezignaci. Jde o jasné odmítání respektování reality hloubky krize. Myslím, že Česká republika by měla nejen podpořit Polsko, ale jako předsedající země V4 svolat schůzku k dalšímu společnému postupu,“ vyzval předseda KSČM a místopředseda Poslanecké sněmovny Vojtěch Filip.

„Spíše se přikláním k Junckerovi. Kvůli skutečnostem. Ti atentátníci, kteří to spáchali, byli očividně všichni francouzští občané, to nebyli uprchlíci. Snad byl jeden z nich vyslán jako řídící agent, ale ten se sem může dostat kdykoli i letadlem na elegantní turistické vízum. To nemá s uprchlíky co dělat. Má to co dělat s válkou s Islámským státem, do které se zapojila také Francie. Samozřejmě Poláci využili tuto výmluvu, ale podle mého názoru je to neodůvodněné. Jak v Londýně, tak v Paříži útočili lidé, kteří se tam narodili a žijí,“ řekl redakci předseda TOP 09 a poslanec Karel Schwarzenberg.

„Jediným řešením je konec debat o kvótách a pozemní operace proti Islámskému státu. Je s námi ve válce, musíme podle toho jednat. Nic nedokazuje odtržení od reality více než názor šéfa Evropské komise Junckera, že ani po tragédii v Paříži není třeba měnit postoj k imigrační krizi,“ uvedl předseda ODS a poslanec Petr Fiala.

Nezvládnutá integrace již dříve příchozích migrantů

„Prohlášení pana Junckera jasně ukázalo, jak je dezorientovaný a nerozhodný. Zatímco se Evropská komise plácá v protichůdných imigračních rozhodnutích, všechny teroristické složky IS se tak, jak jsme upozorňovali před půl rokem, spojily, ozbrojily, konsolidovaly a udeřily. Proto stále tvrdíme a prosazujeme, že jediným řešením této krize je UZAVŘENÍ HRANIC! O nějakých kvótách, jejichž výše se stále mění, nemůže být ani řeč. Proto souhlasím se stanoviskem polských politiků, stejně jako podporujeme stanoviska našeho prezidenta Miloše Zemana, což dokážeme mimo jiné naší účastí na demonstraci na Albertově,“ prohlásil předseda Úsvitu Miroslav Lidinský.

„Podle mého se přístup EU změnit musí, názory pana Junckera jen nahrávají extremistům. Domnívám se, že je zcela mimo realitu, což jsem u tak zkušeného politika nečekal. EU musí posílit opatření k udržení bezpečnosti, zejména k ochraně vnějších hranic schengenského prostoru,“ odpověděl na dotaz redakce místopředseda Poslanecké sněmovny a úřadující předseda STAN Petr Gazdík.

Mgr. Petr Gazdík

  • STAN
  • ministr školství, mládeže a tělovýchovy

„Věc je složitější. Ukazuje se, že ve Francii je jedním faktorem posilující možnosti terorismu nezvládnutá integrace již dříve příchozích migrantů do Francie. Místo integrace vznikla segregovaná ghetta v okolí Paříže, kde islamističtí válečníci mají dobré zázemí. Proto je třeba na maximum omezit přijímání migrantů z oblasti působení Islámského státu a jednoznačně podmínit jejich dlouhodobější setrvání přijetím naší kultury a zvyklostí. Věřím, že naše vláda nepodlehne osudové nezodpovědnosti některých bruselských úředníků a bude i nadále držet jasný postoj proti kvótám migrantů a za daleko důslednější ochranu vnějších hranic schengenského prostoru. Je dobře, že se Polsko vrací do řad Visegrádské čtyřky, která od počátku tento postoj zastává,“ uvedl místopředseda Senátu Zdeněk Škromach z ČSSD.

Hazard se životy občanů. Zbabělá pakáž, která bez ostychu vraždí, mučí, znásilňuje pod praporem islámu

Podle předsedy poslaneckého klubu Úsvitu Marka Černocha se Česká republika musí jednoznačně postavit proti přijetí povinných kvót na uprchlíky. „Jasně se ukázalo, že pseudohumanismus a vstřícnost Evropy jsou brány jako naše slabost. Povinné kvóty a další přijímání imigrantů je obrovský hazard se životy občanů. Navíc kvóty odporují Chartě OSN o politické suverenitě státu. Nevím, na co naše vláda ještě čeká. Premiér Sobotka má dnes plná ústa silných slov, ale ptám se, proč je neměl v minulých měsících. Proč vládní strany zamítly návrh zákona, jenž Úsvit předložil a který brání šíření radikálního islámu? Paní Merkelová, Juncker a další žijí po krvavých událostech ve svém obludném snu, tak doufám, že alespoň naše vláda se z tohoto snu probudí a kvóty nepřijme!“ vyzval Černoch.

„Útoky v Paříži skutečně na mém přístupu k imigrantům nic nemění – to, že mezi muslimy jsou radikální teroristé, to, že mezi nimi je extrémně velké procento sympatizantů s vrahy, přece všichni víme už od útoků 11. září a všichni víme, že islamisté oficiálně Evropě vyhlásili válku a že ji chtějí dobýt. Všichni také víme, co je to za zbabělou pakáž, která bez ostychu vraždí, mučí, znásilňuje, a to vše ve jménu svého islámského proroka a boha. Každý s mozkem v hlavě ví, že pouštět je do Evropy je zločin. Nevědí to jen vedení EU a naše vláda. Juncker je nikým nevolený a mimořádně nebezpečný blázen a je otázkou, co z toho všeho má, jelikož to nemůže být jen tak,“ domnívá se předseda SPD a poslanec Tomio Okamura.

„Je dobře, že se Polsko vrací do pozice V4, kterou při hlasování o kvótách podrazilo. Co se týká vyjádření předsedy Evropské komise pana Junckera, považuji to v této situaci za skandální a za důkaz toho, že Evropská unie není schopna na současnou situaci vůbec reagovat. Tak trochu mi to připomíná rok 1989 u nás a heslo generálního tajemníka KSČ Miloše Jakeše ‚republiku si rozvracet nedáme‘. Sečteno a podtrženo, současná politika Evropské komise je neudržitelná a přivodí rozklad EU. Za tohoto stavu bychom měli ponechat Unii Unií a starat se především sami o sebe (hlídat hranice, vlaky) a zesílit spolupráci a koordinaci se zeměmi V4,“ uvedl předseda SPO a senátor Jan Veleba.

„Konrad Szymański je můj exkolega z Evropského parlamentu, člen naší frakce ECR stejně jako celá Kaczyńského strana. Naši polští partneři v PiS obnovují jednotu V4. Doufám, že ji teď nenaruší česká vláda. Je to právě reakce na beznadějné postupy Junckera a spol.,“ říká první místopředseda ODS a europoslanec Jan Zahradil.

„Česká vláda se musí zachovat stejně jako ta polská. Nesmíme přistoupit na přidělení migrantů, i když to bylo v Bruselu odhlasováno,“ říká předseda Svobodných a europoslanec Petr Mach.

Kolik dalších povražděných evropských civilistů…

„Juncker se musel zbláznit a zřejmě žije mimo realitu. Vidíme, že lídři EU neumějí řešit imigrační krizi a pokračují v bludu svých představ dál. Po tomto útoku mít tento názor znamená ohrozit bezpečnost a základy Evropy,“ zlobí se senátor KDU-ČSL Jiří Čunek.

Jiří Čunek

  • KDU-ČSL
  • ANO křesťanským hodnotám
  • senátor

„Vyjádření pana Junckera potom, co se stalo v Paříži, dost dobře nerozumím. Pan premiér se také v tom smyslu vyjádřil v nedělních OVM. Potvrzuje se i náš dosavadní přístup k migrační krizi včetně odmítání povinných kvót, ale i důraz na bezpečnostní hlediska spojená s migrační vlnou,“ míní místopředseda poslaneckého klubu ČSSD Václav Votava.

„Podle mého názoru má ČR přijímat ty nejzranitelnější a nejpronásledovanější z oblasti Blízkého východu, a to jsou křesťanské a jezídské rodiny s dětmi. Ty nejsou ani bezpečnostním rizikem,“ míní místopředsedkyně TOP 09 a poslankyně Helena Langšádlová.

„Předseda Evropské komise Juncker by měl prozradit, kolik povražděných evropských civilistů mu bude postačovat, aby byl ochoten zamýšlet se nad správností politiky, kterou pod taktovkou paní Merkelové prosazuje. Polsko dalo jasně najevo, že Junckerovo hazardování je se zodpovědnou politikou neslučitelné,“ uvedl europoslanec ČSSD Jan Keller.

„Česká republika se nemusí chovat zase podle ‚někoho‘ včetně Polska. Ano, znovu a znovu musíme odmítnout kvóty a poslat do patřičných mezí i Junckera, který ani po krvavém pátku vůbec nic nepochopil a po svém sobotním výroku by měl rezignovat pro ztrátu soudnosti a svéprávnosti,“ míní první místopředsedkyně poslaneckého klubu ODS Jana Černochová.

Evropa čelí útoku civilizace, která je odlišná

„Souhlasím s naším premiérem, že stanovisko předsedy Evropské komise nereflektuje ohrožení bezpečnosti občanů EU. Současné stanovisko Polska pouze podtrhuje dlouhodobou kritiku přerozdělování uprchlíků, takže i s tímto názorem Polska souhlasím. Kromě ostrahy vnějších hranic EU vidím jako nutnost reformovat migrační politiku i schengenský systém ve prospěch obyvatel Evropské unie. Pro lepší zajištění bezpečnosti obyvatel Evropy je nutné vybudovat společnou ochranu hranic včetně jednotek pohraniční stráže či cizinecké policie v rámci Frontex. Já osobně bych šel ještě dál a podpořil bych reformu Evropské komise a celé EU z pohledu společné obranyschopnosti i zahraniční politiky,“ uvedl místopředseda poslaneckého klubu ČSSD Antonín Seďa.

„Vláda České republiky postupuje zcela správně v souladu s Usnesením Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky č. 888 ze dne 1. října 2015. Zde se praví, že jakékoli hlasování na úrovni EU, které je zásadní pro bezpečnost jednotlivých zemí, musí být jednohlasné. A dále – Česká republika odmítá trvalý přerozdělovací mechanismus kvót. Ano, Evropa čelí útoku civilizace, která je odlišná. Potřebným jistě musíme pomoci. Ale musíme vědět, na čem stojí po staletí budovaná civilizace Evropy. Je třeba odmítnout skutečnost, že všichni mohou všechno,“ říká místopředsedkyně poslaneckého klubu TOP 09 Jitka Chalánková.

„Nevím, jestli byl pan Juncker střízlivý, když to říkal. Je třeba jasně říct, že EU bez členských zemí nemůže existovat, členské země bez EU existovat mohou. Plně chápu stanoviska bezpečnostních expertů jako Koller či Štefec. Toto není záležitost, kterou bychom měli podceňovat. Připomínám, že libanonský ministr vnitra řekl, že ze stovky takzvaných uprchlíků jsou dva spící agenti islamistů a že německá policie zjistila, že ze stovky takzvaných uprchlíků je deset usvědčených zločinců. Celých deset procent. Už před půl rokem jsem psal, že Saúdové, Katar a podobně čistí vězení a posílají do Sýrie ty zločince si to odpracovat. My jsme je donedávna v Evropě vítali jako hrdiny protiasadovského boje a oběti humanitární tragédie. S polským postojem souhlasím. Jistý německý badatel Schäffer napsal před časem knihu Der Angriff, tedy Útok, o tom, jak islamistický teror ohrožuje i náš blahobyt i sociální a hospodářské struktury, které vznikly za posledních 200 let. To se stále potvrzuje. Cílem je zničit naši hospodářskou základnu,“ řekl europoslanec KSČM Miloslav Ransdorf.

V mase běženců v EU budou zcela jistě včleněni i vojáci Islámského státu

„Na tohle je jednoduchá odpověď. Pokud jde o Polsko, po parlamentních volbách se evidentně vrací do Visegrádské čtyřky – a to je pro nás dobré, neboť Polsko je silný spojenec i v rámci EU. Kvóty je nutné důsledně odmítat, zvláště když stále nevíme, kdo do Evropy přichází z ‚Islámského státu‘. Vedení EU nejenže zaspalo, ale probouzí se velmi pomalu. Už dávno mělo přijít razantní řešení, mimo jiné důsledné kontroly hranic, striktní dodržování imigračních a azylových zákonů, jak je tomu právě u nás, na Slovensku a v Maďarsku. A pokud jde o migrační krizi, ta nastala ‚díky‘ nečinnosti a nabubřelosti vrchních představitelů EU. Lze přijímat pouze imigranty, kteří splňují všechny zákonné podmínky – a to podle příslušných zákonů konkrétního státu, nikoliv podle nařízení EU. S Junckerem samozřejmě nesouhlasím, nikdo už nezjistí, koho nám sem on, Merkelová a další svou vstřícnou politikou vpustili – a co se bude dále dít!“ uvedl senátor Miroslav Antl.

„Útoky Islámského státu v Paříži nezmenšily potřebu pomáhat uprchlíkům před ním. Trvá také stále potřeba zvládat proces ověřování podmínek přiznávání azylu i existence efektivního mechanismu vracení neoprávněných osob. K tomu ovšem měl systém kvót napomáhat - bez něj mechanismus vracení dost dobře fungovat nemůže, resp. jen se známými nedostatky. O tom, že se odmítáním mechanismu kvót něčeho pozitivního dosáhne, silně pochybuji,“ uvedl poslanec ANO Jiří Zlatuška.

„Polští politici k problémům obří muslimské migrace do Evropy přistupují z hlediska Polska správně, hájí zájmy svých občanů. Juncker je pro mě člověk bez jakéhokoli politického mandátu. Tudíž nemá právo jednotlivým evropským zemím něco nařizovat či doporučovat,“ říká senátor ODS Jaroslav Zeman.

„V tomto případě bych samozřejmě volil ‚polskou cestu‘. Nebezpečí ohrožení národních států soustředěných v EU díky nezodpovědnosti jejích představitelů každým dnem narůstá. Po pařížských útocích, které sice nejspíše provedli extremisté, je třeba ještě mnohem více v otázkách migrace přitvrdit. V mase běženců budou zcela jistě včleněni i vojáci Islámského státu a velice snadno se mohou takto infiltrovat do zemí EU a začít zde budovat vlastní strukturu,“ varuje poslanec KSČM Jiří Valenta.

„Juncker se asi zbláznil a s ním i ostatní. Sakra, to to opravdu nevidí, nebo nechtějí vidět? Jak mám k jednání Poláků občas výhrady, v tomto případě jim tleskám a děkuji za vyslovení tohoto názoru.  Ne že EU nemá měnit přístup k imigrační krizi, ta ji už konečně změnit musí! Celá řada bezpečnostních analytiků důrazně varuje před nebezpečím, které s imigranty přichází. Juncker, Merkelová a další to asi nevidí nebo vidět nechtějí! Asi se považují za kvalitnější analytiky, než školení odborníci s letitou praxí. Zřejmě jim atentát na ruské letadlo s 224 mrtvými i nyní pařížský masakr jsou málo k uvědomění si, oč jde. Česká republika by se měla, respektive musí zachovat stejně jako Polsko,“ říká senátor Jaroslav Doubrava.

„Bezpečnostních rizik pro Evropu je řada. Evropa jim může čelit, jen bude-li jednotná. Jednotná musí být nyní při migrační krizi. Proto odmítám jakoukoli nekolegiálnost včetně této polské,“ uvedl europoslanec TOP 09 Jaromír Štětina.

Pojmenovat hlavní viníky: Hollande, Merkelová, Obama, Juncker a EU

„Věřím, že po pařížské tragédii mnoho korouhviček otočí. Jak vidno, po volbách a masakru i bratři Poláci. A to nezapomínejme na ruské turisty v letadle na Sinaji – vyšetřování neskončilo. Je třeba se juknout zpět, jak kdo mluvil a konal předtím. A pojmenovat hlavní viníky. Kromě kondolujícího zámořského spojence jsou to Merkelová, Hollande a právě, jak vidno, naprosto nepoučitelný a až tupě arogantní soudruh Juncker. Česká republika se za této situace musí jednoznačně řídit vlastním rozumem, chránit vlastní zájmy a lidi. Tak, jak uzná za vhodné. A Juncker, i díky některým našim europoslancům, stojící naprostým omylem v čele Evropské komise, by měl táhnout. Omlouvám se za toto nediplomatické vyjádření, ale cítím to tak. Evropská komise i Evropská unie zcela selhaly. Bohužel je pozdě plakat nad rozlitým mlékem. Mrtvým život a zmrzačeným zdraví už nikdo nevrátí. V zájmu dalších je třeba pojmenovat a odstranit viníky. Pravda vyšla najevo. Jak vidno, i náš pan prezident si posměšky v této věci nezasloužil. A vzkaz pro sluníčkáře: chytří se učí na chybách jiných, blbec na vlastních,“ uvedl poslanec ČSSD Jiří Koskuba.

„Jestli si pan Juncker myslí, že je vše vlastně v pořádku, nic neselhalo, a tedy není třeba nic měnit, asi žije v jiné realitě. Přiznávám, že i mně přišlo pravděpodobnější, že útočníci se rekrutovali spíše z řad druhé, třetí generace imigrantů. Každopádně když jsme upozorňovali na varování tajných služeb, že teroristické skupiny téměř jistě využívají migrační vlnu k propašování svých vycvičených bojovníků, někteří se smáli, někteří to zlehčovali, někteří rovnou odmítali, že když budou chtít, klidně je pošlou letadlem. Teď vše nasvědčuje tomu, že jsme měli pravdu, a nemám z toho radost. Když jsme říkali, že kvóty jsou nesmysl, že ochrana vnějších hranic EU fatálně selhala a musíme zvýšit ochranu té národní, protože je nutné udělat vše, abychom věděli maximum možného o lidech, kteří k nám přicházejí, někteří říkali, že je to zbytečné. Teď začínají měnit názor. Snad není pozdě,“ uvedl poslanec Úsvitu Martin Lank.

„Evropská komise stále drží trend EU, kde humanitární hledisko pomoci uprchlíkům je nadřazeno nad všemi ostatními včetně hlediska bezpečnostního. Vzhledem k tomu, že stále nefunguje ochrana vnějších hranic, nefunguje důsledné prověření totožnosti přicházejících uprchlíků, považuji rozhodnutí Polska za správné. Výroky Junckera ukazují, jak je Brusel odtržen od reality EU. Je třeba skončit s falešnou politikou otevřené náruče pro všechny uprchlíky a je nutné vydat jednoznačný signál Evropy, že Evropa má své limity v přijímání uprchlíků a může přijmout pouze ty, kteří opravdu před konfliktem prchají. Z výroků Junckera je vidět, že západní země EU ztratily pud sebezáchovy,“ upozorňuje poslankyně ANO Ivana Dobešová.

Kůl v plotě. EU se může rozpadnout

„Po atentátech v Paříži se bezpochyby změní zcela benevolentní přístup k migrantům. Tlak veřejnosti se bude stupňovat a politici budou muset reagovat. Rozhodně by ale nemělo dojít k přestřelení reakce vůči imigrantům. Nesmí se dát prostor pro nástup extremistických jevů, protože z historie 20. století už víme, co znamená fašismus a jaké to mělo důsledky. Takže Junckerův výrok je třeba důsledně analyzovat a zjistit, co je vlastně jeho obsahem,“ uvedl poslanec KSČM Vojtěch Adam.

„Polsko nejdříve změní svůj názor a podpoří kvóty a teď zase změní svůj názor a je proti. Nevím, jestli polská diplomacie tak trochu nelítá ode zdi ke zdi. Podle mě je nutné příliv lidí do EU omezit, tak aby byl zkontrolovatelný. U všech lidí se musejí dělat důkladné prověrky. Ale především státy jako Belgie, Francie a Německo se musejí zaměřit na práci s lidmi, kteří jsou dětmi a vnuky přistěhovalců ze šedesátých let a dnes se radikalizují. To je největší problém současné EU,“ uvádí europoslanec KDU-ČSL Tomáš Zdechovský.

„Jsem toho názoru, že migrační politika EU se musí zásadně změnit po útocích v Paříži, konečně přestat opakovat prázdné fráze, které nemají oporu v realitě, důsledně střežit vnější hranici a chránit občany EU před jasným nebezpečím infiltrace islamistů do Evropy. Pokud nedojde ke změně této naivní politiky, EU hrozí rozpad,“ říká poslankyně ČSSD Marie Benešová.

„Bohužel většina evropských politiků nemá přirozené nadání předvídání, a díky tomu i předcházení vzniku krizových situací, a proto si vlastně ani neumějí představit, že by něco takového jako v Paříži mohlo nastat. A stejně si nedovedou představit, co vyvolají jimi realizovaná prohlášení a závěry z těchto krizových situací. Podle mého žijí v jakémsi vakuu mimo realitu. Jinak se jejich konání nedá vysvětlit. Kancléřka Merkelová je toho zářným příkladem,“ říká senátor STAN Jan Horník.

„Myslím, že pan Juncker se stává ‚kůlem v plotě5. Vývoj je rychlejší než jeho reflexe. Nejde jen o přehodnocení postoje k exodu uprchlíků, jde o vyhodnocení nového mezinárodního vývoje a s ním spojených bezpečnostních rizik. EU se mimo jiné musí především soustředit na ochranu svých vnějších hranic a nevpouštět na své území nelegální uprchlíky. Jinak se brzy rozpadne,“ myslí si poslanec KSČM Miroslav Opálka.

Juncker je zcela mimo realitu, má rád alkohol

Podle poslance ANO Stanislava Berkovce je migrační politika EU od začátku špatná a události v Paříži jsou toho nepřímým důsledkem. „Měli bychom vystupovat jednotně – chránit hranice a občany EU. A problém terorismu je dnes celosvětovou hrozbou,“ říká poslanec ANO Stanislav Berkovec.

„Platné mezinárodní smlouvy dávají členským zemím EU, které jsou hraniční, jasné povinnosti k ochraně hranic. Ty se neplní a je smutné, že se i po atentátech v Paříži najde někdo, kdo k porušování norem EU vyzývá,“ zlobí se senátor Jozef Regec.

„Vítám postoj Polska,“ reagoval stručně poslanec ČSSD Stanislav Huml.

„Česká republika by se v tuto chvíli měla hlavně zamyslet nad svými potřebami v oblasti bezpečnosti a nad zahraniční politikou EU. V zemích V4 bude v tuto chvíli mimořádně těžké kvóty zavést. Bude to ještě více politicky ožehavé téma než předtím. Česká republika by se hlavně měla zamyslet nad svými potřebami a možnostmi,“ míní europoslankyně KSČM Kateřina Konečná.

„Domnívám se, že se stanoviskem Polska to nebude tak jednoduché. Nicméně je to určitě dobrý výchozí názor na jednání o prosazení nejenom našeho návrhu na ustavení ‚Evropské pohraniční stráže‘ a důsledné kontrole vnějších hranic schengenského prostoru,“ říká poslanec ČSSD František Adámek

„EU má bohužel neschopné vedení. Juncker je zcela mimo realitu. Kuloární informace hovoří o jeho afinitě k alkoholu. V4 si musí poradit sama,“ míní poslanec ANO Pavel Plzák.

„Podporuji názor Polska,“ reagoval stručně senátor ODS Jiří Burian.

„Jsem ve shodě s kroky české vlády. Podle mého mínění je nezbytné důsledně zajistit vnější hranici evropského prostoru v kombinaci s bezpečnostními opatřeními v České republice. V každém případě vyžaduje současná situace velmi koordinované kroky v rámci celé EU i v rámci V4,“ uvedl poslanec ČSSD Jiří Petrů.

 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Lukáš Petřík

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Hurá, uhlí jede z Austrálie.“ A lídr ODS to schytal od kmeta

20:46 „Hurá, uhlí jede z Austrálie.“ A lídr ODS to schytal od kmeta

Super zpráva. Tak okomentoval lídr krajských voleb a nynější náměstek hejtmana Moravskoslezského kra…