Děsivé potvrzení toho, do jakých poměrů dnešní EU zmutovala. Jiří Weigl se pobuřuje nad „vyhrožováním“ Polsku

25.12.2017 20:20

Bývalý kancléř prezidenta Václava Klause Jiří Weigl se ve svém komentáři vyjádřil k tomu, jak Evropská komise vyhrožuje Polsku odebráním hlasovacích práv v EU.

Děsivé potvrzení toho, do jakých poměrů dnešní EU zmutovala. Jiří Weigl se pobuřuje nad „vyhrožováním“ Polsku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Weigl

„Teď nejde o to, že se tento záměr zřejmě nezdaří, protože Maďarsko oznámilo připravenost jej na Evropské radě vetovat. Jde o děsivé potvrzení toho, do jakých poměrů dnešní EU zmutovala. Dávno přestala být technokratickým neideologickým rámcem pro rozšiřování všestranné spolupráce členských států a přeměnila se v militantní pokrokářskou aktivistickou organizaci protlačující silou v celé Evropě levicové představy o přeměně společnosti,“ poznamenal Weigl se slovy, že jakékoliv ideologické odchylky od levicového západního mainstreamu se snaží Unie nemilosrdně trestat. 

„Pamětníkům a znalcům moderní historie musí dnešní polsko-unijní spor určitě připomínat jugoslávsko-sovětskou roztržku na konci 40. let minulého století, kdy se Stalin pokusil podřídit si silou neposlušného Tita,“ sdělil Weigl. Podle jeho slov je paralel až příliš mnoho. 

  • Původní text ZDE

„Stejně jako tehdy je však ideologie hlavně zástěrkou boje o moc. Jde o exemplární podrobení hlavního reprezentanta skupiny reptajících nových členských zemí moci hegemonů – tj. v dnešní EU Německa a Francie – a vynucení si touto cestou plné poslušnosti a disciplíny uvnitř bloku,“ poukázal bývalý kancléř.

Podle jeho vyjádření je třeba jasně říci, že Německo a Francie nevyhrály žádnou velkou evropskou válku a východní Evropa není dobytý prostor. „Studená válka neskončila proto, že jsme chtěli nahradit sovětský diktát poručníkováním německo-francouzským a jednu povinnou levičáckou ideologii vyměnit za její novou mutaci. Měla-li by se EU vyvíjet touto cestou, je třeba ji zásadně odmítnout,“ zakončil Weigl se slovy, že heslem dneška musí být: Ruce pryč od Polska. A to proto, aby se historie neopakovala.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Já přivedl hnutí do Sněmovny, skoncovali jsme s Babišem. Farský potom, co mu hnutí řeklo, ať pustí mandát

4:00 Já přivedl hnutí do Sněmovny, skoncovali jsme s Babišem. Farský potom, co mu hnutí řeklo, ať pustí mandát

Poslanec Jan Farský složí na žádost svého hnutí mandát. V příspěvku na sociálních sítích ovšem své r…