Detektivové ukončili vyšetřování Opencard. Radní se budou stíhání bránit

05.03.2014 19:51

Detektivové z českobudějovického Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) téměř po roce dokončili vyšetřování pražské kauzy Opencard. Dnes to sdělili obviněnému primátorovi hlavního města Tomáši Hudečkovi (TOP 09), řekl ČTK primátor. Obvinění radní za TOP 09 se chystají navrhnout zastavení trestního řízení. Zároveň budou žádat doplnění spisu a výslech dalšího svědka, uvedl Hudeček.

Detektivové ukončili vyšetřování Opencard. Radní se budou stíhání bránit
Foto: Hans Štembera
Popisek: Terminál pro nahrávání zakoupených kupónů do Opencard
reklama

Podle mluvčího ÚOOZ Pavla Hantáka se radní a jejich advokáti mohou začít seznamovat se spisem od příštího týdne. "Jak dlouho bude trvat, záleží samozřejmě na tom, zda tam budou nějaké návrhy na doplnění, či nebudou. Ve chvíli, kdy budeme mít nějakou informaci ke zveřejnění, to znamená, jakým způsobem věc bude uzavřena, například návrhem na podání obžaloby, budeme o tom informovat," řekl ČTK.

Další vývoj v případu nechtěl předjímat, nicméně připustil, že nahlížení do spisu by nemělo trvat měsíce. "Není naší snahou to nijak protahovat, ale musíme dodržet zákon. Chci se vyhnout jakýmkoliv spekulacím," uvedl Hanták.

Svoboda: Nechápu, na co policie čekala

Dnes podle Hudečka detektivové obviněným oznámili, že dokončili vyšetřování. "Stále nechápu, že policii nezajímá, kdo z celého projektu Opencard profitoval, že nezkoumá toky peněz," řekl primátor. Připomněl tak, že kritizovaný projekt pochází z doby někdejšího primátora Pavla Béma (ODS). "Od mého vydání Poslaneckou sněmovnou uběhlo několik týdnů. Nechápu, na co policie čekala," uvedl na dotaz ČTK poslanec a bývalý primátor Svoboda. "U soudu chci poukázat na nesmyslnost a absurditu celého případu," dodal.

Obvinění se týká zakázky na podporu systému, kterou získala firma Haguess. Město údajně pochybilo tím, že nevypsalo otevřenou soutěž. Vznikla tak prý škoda asi 25 milionů korun. Radní tvrdí, že v dané situaci nemohli postupovat jinak. Proti obvinění se bránili různými způsoby. Neuspěli se stížností proti zahájení trestního stíhání ani s podnětem u Generální inspekce bezpečnostních sborů.

Pražská karta Opencard stála nejméně 1,25 miliardy korun. Slouží mimo jiné jako tramvajenka a průkazka do knihovny. Projekt, který vznikl v době, kdy Prahu vedl Bém, vyvolal řadu podezření, především kvůli způsobu přidělování zakázek. V počátcích projektu Praha uzavřela několik nevýhodných smluv, které dodavatelům zaručovaly výsadní postavení.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nem, čtk
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ovčáček se postavil přívalům hnusu na Filipa. Napsal autorům, co si o nich myslí, hezky od podlahy. A z druhé strany...

22:22 Ovčáček se postavil přívalům hnusu na Filipa. Napsal autorům, co si o nich myslí, hezky od podlahy. A z druhé strany...

Ředitel odboru tiskového a tiskový mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček se znechucením sleduje, …