„Tradice začala ve Francii, u nás festival probíhá již devátým rokem. Jde o oslavu mateřství a rodičovství," přibližuje Königsmarková. Hlavním cílem je pak rodiče vzdělávat prostřednictvím různých seminářů. Sama Königsmarková má za sebou stáže v zahraničí, učila se i v Německu, které považuje za zemi hodnou následování. „Samozřejmě, že má každá země své plus či mínus. V Německu to ale chodí tak, že pokud je žena těhotná, tak ji doktor rovnou pošle k asistentce. Někdy má dokonce asistentky tři. Ty se pak o ni starají až do porodu tam, kde chce rodit. Buď v porodnici, nebo v porodním domě. Poté se stará asistentka o dítě i matku po dobu šesti týdnů, po celou dobu," říká.
Zatímco v zahraničí jsou porody doma normální, u nás se tomu Ministerstvo zdravotnictví a většina odborné zdravotnické veřejnosti brání. „Ale například v Holandsku rodí doma zhruba třicet procent žen," dodává Königsmarková. Podle ní se ženy, které se rozhodnou rodit doma, nenechají jednoduše přesvědčit. Mnohdy tak konají na vlastní pěst a ohrožují tak život nejenom dítěte, ale i svůj.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: ane