Děti z praktických škol dorazí od září do normálních tříd. Učme děti toleranci a respektu, potřebujeme to všichni, kázal u Jílkové ministerský náměstek

05.11.2015 22:55 | Zprávy

"Od nového školního roku bude mít možnost chodit do běžných základních škol víc dětí s poruchami chování, učení, mentálním postižením, nebo třeba děti sociálně zanedbané. Říká se tomu inkluze, tedy začleňování různě handicapovaných dětí do základních škol. Skončí tak jejich diskriminace? Nebo dojde k devastaci úrovně školství a odnesou to všichni žáci?" zeptala se moderátorka České televize Michaela Jílková ve svém pořadu Máte slovo.

Děti z praktických škol dorazí od září do normálních tříd. Učme děti toleranci a respektu, potřebujeme to všichni, kázal u Jílkové ministerský náměstek
Foto: Hans Štembera
Popisek: Moderátorka pořadu Máte slovo Michaela Jílková

"Nedovedu si představit, že dítě, které sotva spočítá pět plus pět, sedí vedle žáka, který je o dost dál. Inkluzi vnímám jako plivnutí do tváře dlouholetým pracovníkům praktických a speciálních škol," tvrdí expert ODS a exředitel školy Václav Klaus ml. Podle něj to povede k rozkladu základního školství.

"To, že každý člověk má své tempo práce, je nutné respektovat," oponoval náměstek ministryně školství Jaroslav Fidrmuc, který tvrdí, že inkluze znamená vzdělávat v nejlepším zájmu žáka. "Budou-li ve třídě čtyři žáci s podporou, bude ve třídě pouhých 17 dětí," dodal Fidrmuc s tím, že společné vzdělávání je jedním z cílů českého školství od roku 2001.

Ve studiu také vystoupila ředitelka ZŠ, kde již inkluze probíhá, Jitka Kendíková. Výhrady k inkluzi má ředitel Martin Březina, a to i přesto, že u něj na základní škole inkluze probíhá. Diskutoval i Bohumil Kartous z občanské společnosti EDUin, který zmínil příklady z ciziny, kde již inkluze je běžnou součástí systému. Proti inkluzi vystoupil ředitel praktické základní školy Gordon Brei a Eva Hrindová z hnutí Naštvané matky. "Inkluze odporuje zdravému rozumu," řekla. Oproti tomu pro inkluzi je Petra Jelínková, matka dítěte, které bylo automaticky dáno do romské třídy. "Jsou zde vyvolávány předsudky," řekla.

Proškolení pedagogů

"Mluvíte o společném vzdělávání, ale naprosto si odporujete. Ve třídě bude dvacet dětí a budou mít individuální plány, budou tam asistenti," podotkla Hrindová. Fidrmuc oponoval, že ve třídě, kde budou čtyři žáci s podporou, budou pouze tito čtyři s individuálními plány. Když ředitel Gordon Brei položil dotaz, co bude dělat ředitel, bude-li ve třídě deset dětí s podporou, náměstek Fidrmuc reagoval, že tato situace nemůže nastat. "V případě bude pedagogický tým ve třídě posílen," dodal s tím, že pedagogové budou náležitě proškoleni. 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: vef

Zajímalo by mě, jaký je zájem o kandidaturu za SOCDEM?

Hledal jsem totiž kandidáty, ale žádné jsem ani na vašich stránkách nenašel. Nebo jich snad máte tolik, že nevíte koho vybrat? To dost pochybuji, když od vás dost politiků přešlo jinam, což teda já neschvaluju a takové politiky nevolím

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Noviny v Česku jako Rudé právo roku 1953. Pohádkář Hučín. Krajan z USA, od něhož nechcete pěstí

13:14 Noviny v Česku jako Rudé právo roku 1953. Pohádkář Hučín. Krajan z USA, od něhož nechcete pěstí

„To, co slyším, že se děje v Česku, mi připadá, jako bych četl Rudé právo z třiapadesátého roku. Jen…