Deutsche Bank? Špička ledovce. Před krizí stála akcie 100 eur, dnes stojí 7. Ekonom radí, na krizi se připravte, takto...

01.08.2019 17:58

ROZHOVOR Problémová Deustche Bank je jen špičkou ledovce, varuje hlavní ekonom společnosti BHS Štěpán Křeček. Zatímco americkým bankám se od krize daří, v Evropě je situace jiná. Co víc, plánovanou restrukturalizace Deutsche Bank nepřijal trh dobře a propuštění zaměstnanci s sebou mohou vzít i své klienty. A Křeček přidává i několik čísel z minulosti: Před vypuknutím světové hospodářské krize stála jedna akci Deutsche Bank přes 100 eur. A dnes? Stěží 7. Křeček rovněž čtenářům radí, jak se na krizi co nejlépe připravit: Vypořádejte si dluhy, ideálně mějte v pohotovosti nějaké peníze. V minulosti vynášely jak cenné kovy, tak akcie.

Deutsche Bank? Špička ledovce. Před krizí stála akcie 100 eur, dnes stojí 7. Ekonom radí, na krizi se připravte, takto...
Foto: BH Securities
Popisek: Štěpán Křeček, hlavní ekonom BH Securities
reklama

Německý finanční kolos Deutsche Bank je v problémech. Banka oznámila, že do roku 2022 plánuje zrušit 18 000 pracovních míst, o práci tedy přijde každý pátý zaměstnanec, banka také výrazně omezí například globální obchodování s akciemi. Jen restrukturalizace samotná má vyjít na takřka 190 miliard korun. Jak závažný je problém Deutsche Bank?

Zatímco americké banky po krizi slušně prosperují, evropským bankám se příliš nedaří. Deutsche Bank je pouze špičkou ledovce, který již z dálky na sebe upozorňuje obrovskými skandály. Našli bychom však i řadu dalších bank s podobnými problémy. Ukazuje se, že bankám nesvědčí příliš nízké úrokové sazby a přeregulované prostředí.

Anketa

Čeští senioři prý podléhají tzv. ,,dezinformacím". Je to bezpečnostní hrozba?

8%
92%
hlasovalo: 18487 lidí

Skončí problémy skutečně „jen“ propuštěním pětiny zaměstnanců a restrukturalizací?

To nikdo neví. Manažeři se tváří, že předložili skvělý plán obnovy, ale trh ho nepřijal dobře. Propuštění lidé mohou přetáhnout své klienty k jiným institucím. Likvidace investičního bankovnictví zas posílí konkurenci, která převezme tuto část trhu. Manažeři Deutsche Bank se vydávají cestou méně rizikových aktivit, ale musí si uvědomit, že s nižším rizikem přijdou i nižší výnosy. Obnova banky tak pravděpodobně bude během na dlouhou trať.

Někteří lidé mohou mít mírný pocit déjá vu. I v posledních měsících před minulou finanční krizí jsme slýchávali, že problémy jsou spíše lokálního charakteru a budou brzy vyřešeny…

To je skvělý postřeh. Každá krize má své ohnisko. Místo, kde započne dominový efekt, jenž se šíří dál. To, že vidíme lokální problémy, neznamená, že přerostou v globální krizi. Jisté riziko však existuje.

Objevují se také zprávy, že klienti si z Deutsche Bank ve velkém vybírají peníze – konkrétně má jít o sumu okolo 1 miliardy eur denně. Hrozí, že panika spustí nový run na banky?

Lidé si čtou o problémech Deutsche Bank a ztrácí k ní důvěru. Být v bance, která propouští, ukončuje některé aktivity a má mnoho skandálů, není žádné terno. Je proto logické, že lidé přecházejí ke konkurenci a vybírají své peníze. Deutsche Bank to nepomáhá, ale zatím není v situaci, kdy by finančně kolabovala.

Ačkoli akcie Deutsche Bank v minulých týdnech spíše klesaly, v posledních dnech se zdá, že došlo k ustálení ceny lehce nad 7 eury za akcii. Může fakt, že v posledním týdnu je kolem německé banky tzv. „ticho po pěšině“ přinést tolik žádanou úlevu a klid? Jak je vlastně možné, že Deutsche Bank přežívala víceméně v pořádku až doposud, všem skandálům navzdory? Nedávno prosákla informace o pobočce Deutsche Bank, která měla prát špinavé peníze původem z Ruska.

Ještě v roce 2015 se akcie Deutsche Bank obchodovaly za více než 30 eur za kus. Před propuknutím světové hospodářské krize cena akcie překonávala i 100 eur. Mnozí investoři věří, že současná cena se již blíží pomyslnému dnu a Deutsche Bank se od něj odrazí. Proto je na trhu stále dost zájemců, kteří při současných cenách nakupují. Všem skandálům navzdory.

Fotogalerie: - Zakázka na policejní auta

Briefing ministra vnitra Jana Hamáčka k dalšímu po...
Briefing ministra vnitra Jana Hamáčka k dalšímu po...
Briefing ministra vnitra Jana Hamáčka k dalšímu po...
Briefing ministra vnitra Jana Hamáčka k dalšímu po...
Ministr vnitra Jan Hamáček
Briefing ministra vnitra Jana Hamáčka k dalšímu po...

Pokud se podíváme na věci v dlouhodobějším měřítku, může nakonec dojít k tomu, že Deutsche Bank skončí? Nebo je to tak zásadní instituce, že ji ani v případě smrtelných problémů nenechá EU padnout?

Vše, co má svůj začátek, má i svůj konec. Nic nevydrží věčně a každá instituce jednou zanikne. Deutsche Bank se přiblížila k propasti, ale zatím do ní nespadla. Nikdo však nemůže zaručit, že se tak nestane. V historii jsme již byli svědky konce podobně významných institucí.

Co byste doporučil lidem, kteří se obávají krize, aby provedli s úsporami? Je čas vybrat peníze z bank? Do čeho mohou bezpečně uložit své peníze?

Lidem bych v prvé řadě doporučil, aby splatili své dluhy. V krizi mohou přijít o práci a v takovém případě se splácí obtížně. Část úspor je dobré mít v pohotovosti, aby šlo rychle reagovat v případě, že se na trhu objeví nějaký výhodný obchod. Rovněž doporučuji část úspor mít ve zlatě, které se za posledních 4 000 let osvědčilo jako skvělý udržitel hodnoty.

Anketa

Je škoda, že dnes odchází z úřadu ministr Antonín Staněk?

hlasovalo: 10664 lidí

Jak je to vlastně se spolehlivostí dnešního oběživa? Není kryté cennými kovy, existuje tedy alespoň jakási záruka, že dnešních tisíc korun bude mít podobnou hodnotu i za rok nebo za pět let?

Dnešní peněžní systém je vybudovaný na důvěře. Dokud budou lidé věřit, že si za papírky v peněžence mohou v obchodě nakoupit, bude celý systém stabilní. K tomu napomáhá chování centrálních bank, které se snaží cílovat inflaci a tím bránit výraznému znehodnocování peněz. Na příkladu Venezuely však vidíme, že se to vždy nemusí povést.

Existují nějaká krizová opatření, na kterých se dokonce dá i vydělat? Můžeme si v tomto ohledu vzít nějaké ponaučení z krize před deseti lety?

Kdykoliv dochází k výrazným pohybům v cenách, tak se dá vydělat. Krizi lze proto brát jako příležitost k nakupování se slevou. Například americký akciový index S&P se v průběhu let 2008 a 2009 pohyboval pod úrovní 1000 bodů, nyní jsme na úrovni kolem 3000 bodů. Lidé, kteří v krizi nakoupili akcie s výraznými slevami, si tak dnes jistě nestěžují. Je však nutné nákupy dobře načasovat.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Marek Korejs
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

17 českých europoslanců zvedlo ruku na podporu protestů v USA a proti Trumpovi. Některá jména Klause juniora velmi nemile překvapila

10:59 17 českých europoslanců zvedlo ruku na podporu protestů v USA a proti Trumpovi. Některá jména Klause juniora velmi nemile překvapila

Evropský parlament zaujal stanovisko k protestům v USA a hnutí Black Lives Matter a šéf Trikolóry Vá…