Devatenáct senátorů řeklo církevním resititucím ne. Jejich podpisy soudu předají VV

5. 2. 2013 12:32

Možná právě tato stížnost uspěje. Podle poslanců Věcí veřejných (VV) Otty Chaloupka a Michala Babáka se VV podařilo získat devatenáct podpisů senátorů, kteří jsou proti církevním restitucím. V minulosti přitom odmítl Ústavní soud stížnost právě kvůli nedostatku podpisů. Stížnost by měla být předána soudu ještě tento týden.

Devatenáct senátorů řeklo církevním resititucím ne. Jejich podpisy soudu předají VV
Foto: Hans Štembera
Popisek: Logo Věcí veřejných

Podle Chaloupky, který zákon o církevních restitucích označil za "loupež století", ústavní stížnost VV v Senátu podpořili nestraníci, zástupci hnutí Severočeši.cz i někteří senátoři za ČSSD a KSČM. Ústavní soud se v lednu odmítl stížností zabývat, protože ji nepodal požadovaný počet nejméně 41 poslanců nebo 17 senátorů.

Věci veřejné žádají, aby soud zákon o majetkovém vyrovnání státu s církvemi zrušil. Tvrdí, že církvím má být vrácen majetek podle neprůhledných parametrů, že finanční náhrada za nevydaný majetek je diskriminační vůči ostatním restituentům a že zákon porušuje Listinu základních práv a svobod občanů ČR a prolamuje restituční hranici února 1948 a takzvané Benešovy dekrety. Napadají také způsob projednávání zákona v parlamentu.

V pořadí již třetí stížnost

V dřívější žádosti požadovala opoziční strana také zrušení podmínky, že stížnost může podat jen určitý počet zákonodárců. Podle VV je tato podmínka diskriminační. Současná, již třetí stížnost, ale tento požadavek prý neobsahuje. "Nejen závažnost argumentů předložených v ústavní stížnosti, ale i jména signatářů z řad senátorů mě utvrzují o velké šanci, že s touto stížností uspějeme a změníme nepřijatelný a vůči českému státu nevýhodný zákon," vyjádřil dnes své přesvědčení Chaloupka.

Církve podle schváleného zákona od státu dostanou nemovitý majetek v hodnotě zhruba 75 miliard korun. Během 30 let jim bude také vyplaceno celkem 59 miliard korun, navýšených o inflaci. Stát naopak církvím postupně přestane hradit platy duchovních ve výši zhruba půldruhé miliardy korun ročně. Ústavní stížnost na restituce už mají skoro přichystanou také komunisté. Rovněž oni ale budou muset shánět podpisy zákonodárců jiných stran. Stížnost připravuje i ČSSD, která má k tomuto kroku dostatek poslanců i senátorů.
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: ane, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Důchodci jsou vysmátí!“ nadával občan ministryni Schillerové. Ta si ho podala

18:28 „Důchodci jsou vysmátí!“ nadával občan ministryni Schillerové. Ta si ho podala

Z PROFILŮ Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) odpovídala čtenářům serveru ParlamentníListy…