Sám Dienstbier, který má přípravu návrhu změny prezidentských pravomocí na starosti, se tím, že jde o krok proti Miloši Zemanovi, ani příliš netají. „Když někdo nechce respektovat zvyklosti, musíme Ústavu upravit tak, aby neumožňovala hrát si s jejím výkladem,“ citoval list Dienstbierova slova, která zjevně narážejí na již proslulý Zemanův výrok o tom, že ústavní zvyklosti jsou idiotské.
Cílem snažení ministra Dienstbiera je zřejmě to, aby se neopakovala situace, která nastala po loňských sněmovních volbách. Tehdy musel Bohuslav Sobotka čekat 83 dní, než jej prezident Zeman jmenoval premiérem. Do té doby totiž naší zemi vládl kabinet Jiřího Rusnoka, který mohl ale být jmenován jen proto, že se ve sněmovně rozpadla tehdejší vládní většina.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
Dienstbier , HN , pravomoci , prezident , Šídlo
autor: vam
jmenování premiéra
Dobrý den, sledoval jsem vás včera na CNN, kde jste se vyjadřoval k tomu, koho by prezident měl nebo neměl jmenovat premiérem. Jestli o tom rozhoduje prezident, tak k čemu jsou volby? Neměl by na základě výsledku dostat vítěz šanci sestavit vládu? Protože jestli ne, tak jsou podle mě zbytečné. A jes...
Další články z rubriky

20:37 Loutkáře máte v Rusku, soptila Leyenová. Sype se jí prý i vlastní frakce
Ursula von der Leyenová přečkala hlasování o vyslovení nedůvěry. Zatímco politici z koalice to považ…
- 18:06 Peníze na „obranu“ do hodnot a neziskovek? Zahradil má obavy
- 12:45 Poučování lůzy z festivalového luxusu. Holec zdraví Vary
- 10:39 Zásadní otázka k blackoutu. Vitásková je velmi zvědava na odpověď
- 18:03 Zaplaťte miliony a můžete „bydlet“. Šokující vývoj v ČR
- 12:40 A do mě se může? Zlá připomínka v kauze Turek a Rychlíková