Dienstbier mluvil o zlomovém okamžiku pro ČSSD, který musí strana zvládnout

13.06.2014 11:46

Sestavování kandidátek v sociální demokracii má hodně daleko ke skutečné demokracii. Strana se proto musí zásadně změnit a otevřít. Je o tom přesvědčen ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD), který dnes na tiskové konferenci ve Sněmovně spolu s několika kolegy podpořil plánované vnitrostranické referendum. Zároveň vyjádřil přesvědčení, že jeho schválení nemusí být jednoduché.

Dienstbier mluvil o zlomovém okamžiku pro ČSSD, který musí strana zvládnout
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Bohuslav Sobotka s Jiřím Dienstbierem

O trojici otázek pro korespondenční referendum, které se má uskutečnit na přelomu června a července, bude dnes rozhodovat předsednictvo ČSSD a v sobotu pak jeho ústřední výkonný výbor. Právě sobotní zasedání ÚVV má Dienstbier za klíčové. "A my se domníváme, že ta debata nebude vůbec jednoduchá, protože jsme přesvědčení, že na jedné straně členové chtějí větší podíl na rozhodování, a na druhé straně je řada lidí, kterým současný stav vyhovuje," řekl dnes také.

Z trojice otázek považuje ministr a dlouhodobý spojenec šéfa strany a premiéra Bohuslava Sobotky za nejdůležitější tu, v níž budou sociální demokraté rozhodovat, jestli se do budoucna na výběru kandidátů budou podílet všichni straníci, nebo jen část stranických elit jako dosud. Dosavadní sestavování kandidátek přitom Dienstbier považuje za demokratické jen formálně.

"Pokud tento zlomový okamžik, to rozhodnutí ústředního výkonného výboru nezvládneme, tak se obáváme, že by sociální demokracie nebyla schopna zásadních změn a že by mohla následovat osud některých jiných stran," poznamenal také šéf vládní legislativy.

O bohumínském usnesení se hlasovat nemá

Další dvě otázky v plánovaném referendu ČSSD, na jehož základě chce pak strana změnit stanovy, případně zákony, se týkají většího zastoupení žen na sněmovních a krajských kandidátkách (alespoň 40 procent) a kumulace funkcí. Hlasovat se naopak nemá o takzvaném bohumínském usnesení, které sociální demokracii zapovídá politickou spolupráci s KSČM a o němž se dlouhodobě diskutuje.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: dkr, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Proč je to tajné? Vadim Petrov si všímá problému s Radou ČT. Mnozí budou zuřit

21:40 Proč je to tajné? Vadim Petrov si všímá problému s Radou ČT. Mnozí budou zuřit

Člen Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) Vadim Petrov se na sociální síti zaměřil na dov…