Dienstbier se zastával Babiše ve věci lustrací: Řeší jen evidenci, ne to, zda někomu ublížil

30.01.2014 22:45

Senátor a ministr Jiří Dienstbier má za to, že by Ústavní soud mohl přezkoumat lustrační zákon. Pokud by k tomu skutečně došlo, podle ministra by ho soud zrušil. Andrej Babiš při jmenování ministrem nepředložil čisté lustrační osvědčení, ale volby již předem ukázaly, že tato skutečnost voličům nevadí. Místopředsedkyně TOP 09 Helena Langšádlová to ale vidí jinak. Oba politici o tom diskutovali ve čtvrtečních Událostech, komentářích České televize.

Dienstbier se zastával Babiše ve věci lustrací: Řeší jen evidenci, ne to, zda někomu ublížil
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr financí Sobotkovy vlády Andrej Babiš
reklama

„Vše, co se tady teď probírá, bylo známo před volbami a on dostal takový počet hlasů, že bylo možné sestavit jen tu koalici, která tu je,“ prohlásil v úvodu čerstvý ministr. Pokud by soud zkonstatoval, že Babiš s StB spolupracoval, možná si to bude nějak řešit hnutí ANO, ale vláda je taková, jaká je a právně v ní se ČSSD pokouší prosadit maximum svého programu.

Evidence ještě neznamená vědomou spolupráci, prohlašuje Dienstbier

Langšádlová obratem připomněla, že až do včerejška museli všichni ministři předkládat čisté lustrační osvědčení, díky Andreji Babišovi už je tomu jinak a to je zlom, který podle poslankyně nevěstí nic dobrého. „Já jsem přesvědčená, že by neměl zůstávat členem vlády,“ odvětila Langšádlová na otázku, co by měl Andrej Babiš udělat, pokud ho soud označí za spolupracovníka StB. Poslankyně si prý analogicky vůbec nedovede představit, že by v dnešní německé vládě zasedal pomocník nacistů.

Ministr a také senátor k tomu však poznamenal, že slabina lustračního zákona je v tom, že posuzuje pouze evidenci toho či onoho člověka, bez ohledu na to, zda skutečně s komunistickými složkami spolupracoval. Lidi, kteří skutečně ubližovali jiným lidem, podle Dienstbiera do vedení státu nepatří. Ale musí být jasně řečeno, že se provinil. Navíc je prý obtížné jít proti vůli voličů, kteří dali najevo, že jim možná minulost Andreje Babiše nevadí.

Dienstbier také jednoznačně popřel, že by přijímaný služební zákon nějak souvisel s lustračním zákonem. Pokud už je řeč přímo o lustračním zákoně, pak by byl možná na místě jeho přezkum ze strany Ústavního soudu. Dienstbier je přesvědčen, že by Ústavní soud dnes zákon zrušil. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Babiš: Očkování bude opakovaně. 2022, 2023. Takže pozor

19:05 Babiš: Očkování bude opakovaně. 2022, 2023. Takže pozor

Je zde neděle a spolu s ní již pravidelný pořad premiéra Andreje Babiše Čau, lidi! Řeč byla hlavně …