Dienstbierův plán na kvóty žen na kandidátkách asi nevyjde. Je protiústavní

20. 6. 2014 21:01

Vláda chce uzákonit minimální podíl žen na kandidátkách do sněmovny a krajských zastupitelstev. Takový zákon je však v rozporu s českými ústavními zákony. Proto je chce ministr Jiří Dienstbier z ČSSD změnit, píše Týden.cz.

Dienstbierův plán na kvóty žen na kandidátkách asi nevyjde. Je protiústavní
Foto: Ladislav Carda
Popisek: Nezvolený Jiří Dienstbier na 37. sjezdu ČSSD

„Cílem je rovnoměrnější zastoupení obou pohlaví ve volených funkcích, protože v současné chvíli zdaleka neodpovídá principu rovnosti příležitostí," uvedl ministr pro lidská práva a rovné příležitosti Dienstbier. Spolu s ministryní spravedlnosti Helenou Válkovou z Babišova ANO mají do konce srpna předložit návrh zákona vládě.

Vláda jde ještě dál

Už dnes je přitom Listinou základních práv a svobod zajištěn českým občanům rovný přístup k voleným veřejným funkcím. Dienstbierova novela diktující podíl mužů a žen na kandidátkách by tak byla v rozporu s ústavním pořádkem naší republiky. „Mají-li být opatření na podporu vyrovnaného přístupu žen a mužů ke kandidatuře ve volbách přesto zavedena, je třeba jejich zavedení v ústavním zákoně výslovně připustit," píše se v materiálu Ministerstva vnitra.

Vláda chce ale v této oblasti zajít ještě dál. Plánuje totiž zavedení normy, která by nutila veřejné instituce i podniky k rovnoměrnému zastoupení mužů a žen ve vedoucích pozicích. Chystaný akční plán si prý klade za cíl „řešit nerovnosti mezi ženami a muži právě na úrovni vedoucích pozic, ať již ve veřejné správě, v obchodních společnostech či v politice".

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: lze

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Schůzka Václava Havla s lidmi z KGB. Čalfa zamkl dveře a začal vyhrožovat poslancům. Výbušný dokument o Listopadu, vysílaný ČT

10:39 Schůzka Václava Havla s lidmi z KGB. Čalfa zamkl dveře a začal vyhrožovat poslancům. Výbušný dokument o Listopadu, vysílaný ČT

Konspirace 89. Dokument připravený Andreou Sedláčkovou měl divákům České televize vyvrátit různé dez…