Díky EU nebude válka? Právě naopak! A to kvůli sluníčkům, která strkají nos do věcí, do nichž jim nic není, rozpálil se ekonom Pikora

12.05.2018 12:17

Ekonom Vladimír Pikora se na webu Reflex.cz vyjádřil k tomu, že díky Evropské unii nebude válka. „Fakt, jo?“ položil řečnickou otázku.

Díky EU nebude válka? Právě naopak! A to kvůli sluníčkům, která strkají nos do věcí, do nichž jim nic není, rozpálil se ekonom Pikora
Foto: nextfinance.cz
Popisek: Finanční analytik Vladimír Pikora
reklama

„Mám jednoho dobrého kamaráda, s nímž — ačkoli je opravdu dobrý kamarád — v mnoha politických tématech vůbec nesouhlasím. Jedním z našich posledních sporů bylo, že on tvrdí, že díky EU není a nebude v Evropě válka. Mír je pro něj tak velká hodnota, že od Bruselu snese vše a chce další integraci Evropy,“ zmínil úvodem svého textu Pikora. 

Jak dodal, přál by si, aby jeho přítel měl pravdu, jenže je to dle jeho slov naivní. „Pokud válka bude, bude naopak právě kvůli EU. Přesněji řečeno kvůli sluníčkům, která strkají nos do věcí, do nichž jim nic není,“ sdělil Pikora se slovy, že obdobný názor má i europoslanec Libor Rouček, jehož výroku si všiml na facebooku.

„Pro mě je důležitý argument kamaráda, že války v Evropě vznikaly z ekonomických důvodů. Zejména pak, když mezi sebou soupeřilo Německo s Francií. Když tyto dva státy spojíme a přidáme k nim další, můžeme spolupracovat a mít společné ekonomické zájmy. Díky EU proto nemůže být válka. Myslím, že to zní logicky. A přesto s tím nesouhlasím,“ dodal Pikora. 

  • Původní text ZDE

„Myslím, že Německo už ČR nenapadne. Proč by to dělalo? EU v tom nehraje žádnou roli. ČR už ekonomicky kolonií Německa je. Němci tu nemají co víc dobývat. Vše podstatné je už dávno jejich,“ sdělil dále se slovy, že co se týče zbytku Evropy, tam evropské dohody a legislativa selžou. „Historie ukazuje, že nakonec jednoho dne selžou všechny dohody. Nemusíme chodit daleko. Stačí si vzpomenout na Mnichov či na vstup spřátelených vojsk v roce 1968. I OSN je podobně jako EU k ničemu,“ zmínil Pikora s tím, že samotný mír nemá s EU nic společného, neboť i bez Unie by tu byl mír. 

Mír totiž dle jeho názoru neudrží úředníci v Bruselu, ale armáda. „Historicky jedinou osvědčenou pojistkou proti válce bylo připravovat se na válku a odstrašit potenciálního agresora. Čím větší zbrojení, tím větší mír. Zní to absurdně, ale je to tak. A tady je problém. EU nezbrojí,“ zmínil s otázkou, k čemu bude Pobaltí členství v EU a eurozóně, pokud do něj vjedou ruské tanky.

Závěrem se pak Pikora vyjádřil k francouzské hlavě státu Emmanuelu Macronovi. „Zcela zdiskreditoval slovo populista. To je totiž podle něj každý, kdo s ním nesouhlasí. Macron v Evropském parlamentu pronesl: ‚Někteří říkají, že lidé už Evropu nechtějí, a navrhují pozlacené a dobrodružné cesty. Nesmíme ale přistupovat na hru populistů.‘ Chybí už jen poznámka, že se cítí jako kůl v plotě, a měli bychom tu podobný projev jako od Milouše Jakeše na Červeném Hrádku. Z populistů se tak vlastně stává synonymum pro oponenta, či dokonce disidenta,“ dodal Pikora a vzpomněl na boj maďarského premiéra Viktora Orbána právě s Macronem v otázce imigrantů. 

„Z Macrona mám pocit, že dělá politiku do dalších voleb; otec od rodiny by na rozdíl od Macrona dělal politiku pro své děti, a tedy pro příští generace. Jen by nenadával odpůrcům, ale snažil by se věcně řešit to, na co si stěžují. Takže, Macrone, v zájmu míru, vyřeš věci tak, aby Francie nemusela být stále ve výjimečném stavu jako za války. Vždyť přece kvůli EU nebude válka,“ uzavřel Pikora.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Podvodník Kroupa. Vrbětice? Nová verze. Zeman jel bomby, budil strach už předem

18:34 Podvodník Kroupa. Vrbětice? Nová verze. Zeman jel bomby, budil strach už předem

Prezident Miloš Zeman nadále není přesvědčen, že je jedna verze vyšetřování explozí ve Vrběticích. V…