Díky dosavadním zkušenostem dokážeme zlepšit vzdělávání v kraji a lépe jej propojit s praxí, říká profesor Sedlařík

26.08.2024 9:10 | Rozhovor

Zvýšit kvalitu vzdělávání ve Zlínském kraji, více jej provázat s praxí, a připravit se tak na náročnou a zřejmě i turbulentní budoucnost. To je jednou z hlavních priorit Nezávislého HLASU pro Zlínský kraj. Pro zmíněnou oblast má ve svých řadách mnoho kompetentních odborníků. O konkrétních obrysech, co je třeba zlepšit v rámci vzdělávání ve Zlínském kraji, jsme si povídali s prof. Vladimírem Sedlaříkem, emeritním rektorem Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, který je dvojkou na kandidátce Nezávislého HLASU pro Zlínský kraj.

Díky dosavadním zkušenostem dokážeme zlepšit vzdělávání v kraji a lépe jej propojit s praxí, říká profesor Sedlařík
Foto: Karel Výborný
Popisek: Profesor Sedlařík (uprostřed)

Jak konkrétně chcete přistoupit k modernizaci středních a odborných škol v kraji, aby lépe odpovídaly potřebám trhu práce?

Významným aspektem je oblast modernizace infrastruktury škol ve Zlínském kraji. V té budeme pokračovat a dále ji rozvíjet. Důležitá je však podpora personálu a nastavení způsobu výuky, která by rozhodně neměla být oddělena od reálného života ve smyslu potřeb nejen aktuálních, ale i budoucích. Ty se odvíjejí od strategických vizí našeho kraje, České republiky, Evropy a zbytku světa. Začíná to u tzv. školských vzdělávacích programů, které bude třeba podrobit revizi, a pokud bude zapotřebí – a po vzájemné shodě s vedením jednotlivých škol – také modifikaci. Do procesu by měli být zapojeni i zástupci praxe.

Můžete přiblížit, jakým způsobem plánujete zavést systém kariérového poradenství ve školách? Jaké konkrétní výstupy by měl systém přinést?

Konkrétním výstupem bude osobnostní profil žáka, který může pomoci rodičům např. při volbě střední školy, ale i volnočasových aktivit, které chceme rovněž více podporovat. Rozhodně ale nehodláme určovat, kdo má kde studovat. Nástroj má být informativní, indikativní a podpůrný. Rozhodnutí je na svobodné volbě každého občana. Větší pozornost hodláme věnovat i kariérovým poradcům, oblast více zprofesionalizovat, finančně podpořit a využit know-how, které úspěšně funguje mimo jiné i v dalších krajích. Začít se musí na základních školách, ale zároveň úsilí nesmí skončit výběrem střední školy. Mělo by jít o kontinuální proces, který naváže na terciální či celoživotní vzdělávání.

Jak plánujete podpořit provázanost mezi základními, středními a vysokými školami ve Zlínském kraji? Které prvky považujete za klíčové?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Karel Výborný

Ing. Zbyněk Stanjura byl položen dotaz

Je pro ODS v příštím volebním období přijatelné zvyšovat nám daně?

Politici za STAN totiž opakovaně tvrdí, že bude nutné zvyšovat daně kvůli navýšení peněz na obranu. A já se ptám, zda je jakékoliv další zvýšení, protože daně jste už zvyšovali v tomto období, přijatelné? Nemyslíte, že už takhle jsme na tom mizerně - že je dost velký nepoměř mezi výši platů a tím, c...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Armáda zbytečných úředníků, plýtvání, podvody. S čím se Muskova úderka setkává při „čistce“ v amerických státních institucích

21:21 Armáda zbytečných úředníků, plýtvání, podvody. S čím se Muskova úderka setkává při „čistce“ v amerických státních institucích

„Lidé se vydávají za důchodce a přesvědčí úředníka po telefonu, aby poslal peníze někam jinam. Ty jd…