Diplomat: Irsko věří, že irská pojistka pro Brexit nezačne platit

15. 1. 2019 14:00

Irsko věří tomu, že pojistka ohledně pevninské hranice s Británií uvedená v dohodě o Brexitu nikdy nezačne platit. Na semináři o vnitřním trhu Evropské unie na ministerstvu průmyslu to dnes řekl irský velvyslanec v ČR Charles Sheehan. Zprávu přinesla ČTK.

Diplomat: Irsko věří, že irská pojistka pro Brexit nezačne platit
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Irsko

Zdůraznil, že Irsko v Evropské unii zůstává a považuje za zásadní, aby mezi ním a britským Severním Irskem zůstala otevřená hranice.

„Všechny strany, co se účastní jednání o Brexitu, se snaží vyhnout vytvoření pevné hranice na irském ostrově. To je také účel takzvané irské pojistky,“ řekl Sheehan. Podle něj je cílem vyjednat do konce přechodného období Brexitu, tedy do konce roku 2020, trvalé řešení, aby pojistka nikdy nemusela začít platit.

Pokud by pojistka začala fungovat, bude to podle něj jen na nezbytně nutnou dobu. EU podle velvyslance udělá všechno pro to, aby trvalé řešení s Británií co nejrychleji nalezla.

„Irsko zůstane v EU a na společném trhu bez ohledu na to, co se stane po Brexitu,“ zdůraznil velvyslanec. Podle něj Dublin podobně jako Česko připravuje i nouzový plán pro případ, že by Británie 29. března opustila EU bez dohody. Česká vláda minulý týden přijala takzvaný lex brexit, který chce ve zrychleném režimu prosadit v Parlamentu v případě, že by Británie odmítla dohodu s EU.

O dohodě mezi Británií a EU bude dnes hlasovat britská dolní sněmovna a očekává se, že premiérka Theresa Mayová dohodu obhájit nedokáže. Části poslanců vadí právě irská pojistka, která by de facto znamenala udržení Británie ve stejném celním prostoru s Unií. Není jasné, jaký by byl další vývoj v případě, pokud by britští poslanci dohodu s EU o Brexitu odmítli.

Náměstek ministryně průmyslu Vladimír Bärtl dnes na semináři uvedl, že Česko i Irsko jako stoupenci volného obchodu ztrácejí odchodem Británie významného spojence v EU. „Británie dokázala dobře vyvažovat jiné velké členské státy. Trochu máme obavu, že i když řada států proklamativně podporuje volný obchod, tak fakticky provozuje ochranářské tendence,“ řekl Bärtl.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Že prý máme poslouchat EU!“ Babiš shrnul brutální týden. A šokoval na téma Milionu chvilek

19:02 „Že prý máme poslouchat EU!“ Babiš shrnul brutální týden. A šokoval na téma Milionu chvilek

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš sepsal další „Čau lidi“. Zdůraznil, že v Česku existují lidé, kteří Babiš…