Disident Wonka žil podle režisérky dva životy: Občanský spojený s kriminalitou a svět tajných služeb

27.10.2014 11:47

Server Lidovky.cz přináší rozhovor s režisérkou Libuší Rudinskou, která se v dokumentárním filmu, který natočila, snaží zpochybnit obvyklý obrázek disidenta Pavla Wonky. Film byl promítán na mezinárodním festivalu dokumentárních snímků v Jihlavě a vzbudil velké kontroverze. Poskládán je z citací archivních materiálů, z výpovědí Wonkových přátel i bývalých příslušníků StB a vyplývá z něj, že Wonka nebyl ani tak disident, jako spíše aktivní člen tajných služeb.

Disident Wonka žil podle režisérky dva životy: Občanský spojený s kriminalitou a svět tajných služeb
Foto: red
Popisek: Dokumenty z předlistopadu 1989, Ilustrační foto
reklama

Režisérka poukazuje na to, že už natáčení dokumentu provázely podivné okolnosti. Když se prý po hospodách ptali lidí na Pavla Wonku, nikdo s nimi nechtěl mluvit. „Dejte pokoj s Wonkou! říkali. Byli nervózní, pořád se otáčeli, jako kdyby je někdo sledoval. To už mi začínalo být trochu divné,“ uvedla Rudinská, která pak zašla na ÚSTR. Tam jí řekli, že existuje závazek Pavla Wonky ke spolupráci se Státní bezpečností.

Wonka si nesl nálepku dítěte esesáka

Co k tomu Wonku vedlo? Podle režisérky to bylo tím, že se nikdy nenaučil společenskému soužití. „Jako dítě zažíval ústrky, protože jeho rodiče pracovali pro Hitlerjugend a otec na úřadě spravovaném gestapem, a on získal po válce nálepku dítěte esesáka,“ uvedla Rudinská s tím, že Wonka se nenaučil s lidmi spolupracovat, něco třeba zlehčit, brát věci s nadhledem. Prý hledal způsob, aby nebyl outsider, na kterého pokřikují. A tak nejsnazší bylo stát se tím, kdo bude sám na ty ostatní pokřikovat. „Začal všem dávat najevo, ať si na něj dají pozor a vytvářel v nich averzi. Například napsal udání na svoje podřízené, že se při práci baví o tom, co vysílala Svobodná Evropa. Což je mohlo hodně poškodit,“ uvedla Rudinská.

Na námitku serveru, že Wonka byl za protistátní činnost vězněn, režisérka reagovala tím, že to bylo trochu jinak. Jeho první věznění bylo prý za hospodářskou kriminalitu, politika v tom prý žádná nebyla. „Někdo ho udal a on dostal podmínku. Odvolal se ale takovým stylem, že napadal soudkyni, senát, zastrašoval svědky... Až mu prokurátor zrušil podmínku a navrhl nepodmíněný trest,“ uvedla Rudinská, podle které šel tak Wonka do kriminálu za banální věc.

Jeho pozdější spolupráce s StB prý s tím neměla nic společného. „On žil dva životy – občanský, spojený i s drobnou kriminalistou, a svět tajných služeb,“ poznamenala.

Prý byl zapleten do každé šmeliny

Dodala také, že Wonka měl ve Vrchlabí pověst, že byl zapleten do každé šmeliny. „Vím od jednoho svědka, že vozil karbaníky – falešné hráče, kteří jezdili do Žacléře obehrávat havíře, dělal jim řidiče. Byl trochu veksláček,“ uvedla s tím, že by pro ni bylo akceptovatelné vše, co Pavel Wonka dělal, kdyby za peníze, které si takhle bokem vydělal, třeba financoval samizdat, někomu tím pomáhal, nebo se prostě nějak podílel na ilegálním životě v Čechách. „Ale to on nedělal,“ podotkla režisérka.

Badatel z ÚSTR: Wonka byl velmi statečný člověk

Filmu, který o Wonkovi natočila Rudinská, že věnuje také pondělní MF Dnes, která na toto téma přináší krátký rozhovor s badatelem ÚSTR Radkem Schovánkem. Jeho názor na Wonku je zcela odlišný. „Nepochybně to byl velmi statečný člověk, který komunistickému režimu nijak nesloužil,“ uvedl s tím, že Wonka nebyl spolupracovníkem StB, ale jen kandidátem tajné spolupráce. Za to, že se k této spolupráci zavázal, může podle Schovánka jeho naivita. „Jsem přesvědčen o tom, že nikomu neublížil a že nikdy nehodlal spolupracovat se Státní bezpečností,“ uvedl badatel ÚSTR s tím, že Wonka se možná domníval, že StB může nějak využít, což prý byl hluboký omyl.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To se Flegrovi vymklo z ruky: Zavřít, sledovat, lidi to chtějí, psal. A přišel náraz

9:22 To se Flegrovi vymklo z ruky: Zavřít, sledovat, lidi to chtějí, psal. A přišel náraz

Profesor Jaroslav Flegr uspořádal na svém facebooku anketu na téma podpory radikálních opatření prot…