Dívčice chtějí uctít vojáka z Afghánistánu pamětní deskou

07.08.2018 14:01

Dívčice na Českobudějovicku zvažují, že vyrobí pamětní desku, která bude připomínat vojáka Martina Marcina, jenž se stal obětí útoku sebevražedného atentátníka v Afghánistánu. Marcin v Dívčicích s rodinou bydlel. Kamil Beneš, další ze tří obětí nedělního teroristického útoku, žil v Hluboké nad Vltavou. Město nabídlo rodině, aby si vybrala na hřbitově jakékoli místo, kde bude Beneš pochovaný, píše ČTK.

Dívčice chtějí uctít vojáka z Afghánistánu pamětní deskou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Soumrak, ilustrační foto
reklama

„Zatím je všechno příliš čerstvé. Martina jsem dobře znal, byl to můj kamarád. Nechceme, aby se na něj i na to, co pro republiku udělal, zapomnělo,“ řekl ČTK starosta Dívčic Radek Livečka, proč s kolegy zastupiteli zvažují zřízení pamětní desky.

Dodal, že vše samozřejmě bude konzultovat s rodinou a bude respektovat její přání. Stejně hodlá postupovat i v záležitosti posledního rozloučení. „Pokud si rodina bude přát soukromý pohřeb, naprosto to chápeme,“ řekl Livečka. Vojáci by podle prohlášení Ministerstva obrany měli být pochováni na náklady armády a se všemi patřičnými poctami.

S takovým obřadem počítají v Hluboké nad Vltavou. „Pohřeb bude na našem hřbitově. Chceme pozůstalým vyjít co nejvíce vstříc, proto jsme jim aspoň nabídli, aby si vybrali libovolné místo, kde bude Kamil Beneš pochovaný,“ řekl ČTK starosta Hluboké nad Vltavou Tomáš Jirsa. On ani Livečka zatím nevědí, kdy by se měl pohřeb konat.

V Afghánistánu se stali oběťmi teroristického útoku šestatřicetiletý rotný Martin Marcin a desátníci Kamil Beneš a Patrik Štěpánek, kterým bylo 28 a 25 let. Všichni tři sloužili u mechanizovaného praporu v Táboře. Česká armáda od roku 2002 do Afghánistánu poslala více než 9000 vojáků, 13 z nich zahynulo. Nedělní atentát se stal ráno místního času (kolem 3:50 SELČ), když Marcin, Beneš a Štěpánek byli na hlídce zhruba devět kilometrů od základny v Bagrámu. „V prostoru, kde jsme operovali, museli vojáci vystoupit ze svých obrněných vozidel a pokračovat pěšky, je to standardní situace. Ten útok byl nenadálý, byla spatřena pouze jedna osoba, která se odpálila v prostoru, který byl vybrán tak, že následky bohužel byly fatální,“ popsal událost na nedělní tiskové konferenci v Praze zástupce náčelníka generálního štábu Jiří Verner.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Ve vedení nejsou černí lidé.“ Známý hráč bez práce. Rasismus otřásá fotbalem

8:15 „Ve vedení nejsou černí lidé.“ Známý hráč bez práce. Rasismus otřásá fotbalem

Bývalý nizozemský záložník surinamského původu, čtyřiačtyřicetiletý Clarence Clyde Seedorf, se zlobí…