Dívka, znásilněná Afričanem: Měla jsem velký strach, aby mě nezabil

30.06.2020 17:52

Na základě zákona o svobodném přístupu k informacím získala redakce iDnes rozsudek o uložení dvouletého vězení Afričanovi, který znásilnil šestnáctiletou dívku. „Zásadním se v případu stal jeho psychický stav. Potřeba zabývat se jím detailně vyvstala kvůli jeho chování ve vazbě, kde odmítal dodržovat hygienu, napadl spoluvězně nebo vykonával potřebu na jiném než k tomu určeném místě,“ psalo se v rozsudku. Byla zde uvedena i výpověď znásilněné dívky.

Dívka, znásilněná Afričanem: Měla jsem velký strach, aby mě nezabil
Foto: Hans Štembera
Popisek: Soudní síň před vynesením rozsudku

Redakce zpravodajského serveru iDnes získala prvoinstanční rozsudek, kdy litoměřický soud uložil dvouleté vězení a ústavní léčení Afričanovi za znásilnění šestnáctileté dívky. Pro spodní hranici trestní sazby se soud rozhodl proto, protože obžalovaný má prý schizofrenii. Více jsme psali ZDE. „Podala jsem odvolání do výroku o trestu, protože jsem požadovala vyšší,“ řekla iDnes státní zástupkyně Věra Šípalová. Obhájce Afričana Abdallaha Ibrahima Dialla zatím nesdělil, zda se proti rozsudku též odvolá, neboť je mu nutné nejdříve přeložit rozsudek do rodného jazyka a až poté se spouští osmidenní lhůta pro podání odvolání, jak sdělila předsedkyně litoměřického soudu Halka Lacinová.

Anketa

Chtěli byste, aby se EU změnila ve federaci států?

5%
95%
hlasovalo: 13203 lidí

Celý článek ZDE:

Redakce iDnes prvoinstanční rozsudek získala díky zákonu o svobodném přístupu k informacím. V dokumentu byla například popsaná výpověď šestnáctileté znásilněné dívky. Ta byla během hlavního líčení přehrána bez přítomnosti veřejnosti. Afričan ji nedaleko Lukavce chytil kolem ramen a měl ukázat na trávu. „Řekla mu: Ne, děkuji a chtěla jít dál. On ji chytil za rameno a shodil do trávy,“ psalo se v rozsudku. Násilníka se snažila dívka odstrčit a křičela o pomoc, pak však dle iDnes s obranou raději zanechala. „Snažila se ho odstrčit, ale on měl sílu. Měla velký strach, aby ji nezabil. Věděla, že snažit se utéct nemá smysl, proto se přestala bránit, jen ležela na trávě a chtěla, aby ji nechal být,“ psalo se dále v dokumentu. Po znásilnění jí ještě měl ukradnout telefon.

Dívka se dle rozsudku měla poté obléknout a zastavila projíždějící auto. Řidič následně zavolal policii, která násilníka po chvíli chytila. Abdallah Diallo se policii dle zápisu nevzpíral a nesnažil se policii utéct.

Diallo byl opakovaně lékařsky vyšetřen, neboť si stěžoval na bolesti břicha, hlavy či píchání u srdce. Patologický nález však objeven nebyl. „Zásadním se v případu stal jeho psychický stav. Potřeba zabývat se jím detailně vyvstala kvůli jeho chování ve vazbě, kde odmítal dodržovat hygienu, napadl spoluvězně nebo vykonával potřebu na jiném než k tomu určeném místě. Zároveň si stěžoval na bolesti hlavy po válečných úrazech či že slyší hlasy. Diallo se choval podivně i během hlavního líčení,“ psal iDnes.

Po podezření na schizofrenii byl odvezen na psychiatrické oddělení Vazební věznice v Brně. V ní pouze vyžadoval kontakt se svými blízkými, jinak dle záznamu spolupracovat odmítal. „V jeho chování byly známky pudovosti, primitivity, kdy například napadl spoluvězně kvůli jídlu. Místy se choval negativisticky, nedbal pokynů personálu. Ojediněle u něj byla zaznamenána plačtivost,“ psalo se dále v rozsudku.

Ohledně psychiatrického pozorování psal rozsudek následně: „Neobjasnilo ani simulaci ani nemoc. Jako znalec si není úplně jist, proto obžalovaného označil za duševně chorého, protože nechce, aby byl zavřený nemocný člověk.“

Anketa

Je Jaromír Soukup dobrý moderátor? (Ptáme se od 24.6.2020)

3%
24%
hlasovalo: 12517 lidí

„Schopnost obžalovaného rozpoznat protiprávnost jednání a schopnost zdržet se ho, ovládnout se, byly podstatně sníženy, nicméně nebyly zcela vymizelé v takovém rozsahu, aby ho zbavily trestní odpovědnosti,“ uvedla soudkyně Šetková v rozsudku. „Při rozhodování o druhu a výši trestu soud zohlednil povahu a závažnost spáchané trestné činnosti, osobní poměry obžalovaného včetně jeho dosavadního způsobu života a možnosti jeho nápravy. Významně pak přihlédl k tomu, že trestnou činnost spáchal ve stavu zmenšené příčetnosti, který si nepřivodil vlivem návykové látky,“ dodala.

Diallo do České republiky přicestoval vlakem poté, co byl propuštěn z vězení v Drážďanech. V Německu již dříve neúspěšně žádal o azyl a měl dva roky na opuštění země. Tamní úřady ho zařadily mezi lidi určené k deportaci, protože ale neměl žádné doklady a nekomunikoval, nemohly ho deportovat do vlasti. Vypověděl, že je občanem Mali, ale narodil se v Libyi. Jeho totožnost je však stále nejasná.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: tle

Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hanba vám, vzkazuje skotský právník Kamary do ČR. Chce vydat Kúdelu, jenže to nepůjde

13:44 Hanba vám, vzkazuje skotský právník Kamary do ČR. Chce vydat Kúdelu, jenže to nepůjde

Skotská policie připravuje podklady pro obvinění slávistického fotbalisty Ondřeje Kúdely ze zločinné…