Divné peníze STAN: Rakušan hasí. Ale je tu vtip, jedovatý

23.12.2021 13:15 | Glosa

Věslav Michalik. Kandidát na ministra průmyslu a obchodu za hnutí STAN, který svou nominaci odmítl poté, co se objevily nejasnosti kolem jeho financí a podnikání. Nyní je však stín pochybností vržen i na celé hnutí STAN. Více píše server Echo24.cz, který zároveň cituje i lídra Víta Rakušana, bránícího se, že za „kyperskými" dary není nic špatného. To však nebrání šířícímu se humoru.

Divné peníze STAN: Rakušan hasí. Ale je tu vtip, jedovatý
Foto: Repro ČT
Popisek: Předseda hnutí STAN, Vít Rakušan v Otázkách Václava Moravce

Věslav Michalik, místopředseda hnutí STAN, je podle všeho spojen i s pozadím milionových finančních darů, které do hnutí přitekly po volbách. S těmito sponzory má Michalik společné finanční vazby na společnosti sídlící na Kypru, pojí je i společná byznysová minulost. 

Anketa

Budete se o Vánocích omezovat při setkávání s přáteli a příbuznými?

14%
83%
hlasovalo: 27849 lidí

I tak původ peněz ministr vnitra a předseda hnutí STAN Vít Rakušan hájí. Podle něj, kdyby bylo na penězích něco špatného, nebyly by poslány na transparentní účet. To, jak Michalik vysvětlil podnikání své rodiny, je dle Rakušana dostatečné. Proč veškeré dary vzbuzují pochybnosti, Rakušan nechápe. 

„Rozuměl bych tomu pouze v případě, kdyby se jednalo o firmy nějakým způsobem pochybné. Jenže od takových firem bychom sponzorský dar nepřijali,“ uvedl Rakušan. 

Na účet hnutí STAN přišly finanční dary ve výši zhruba tří milionů korun. Přispěla jimi zhruba dvacítka firem, které vzájemně pojí majetkové i personální vazby. „Stojí za nimi skupina podnikatelů, která v devadesátých letech privatizovala síť obchodních domů Prior," píše server Echo24.cz. A všechny společnosti spojuje osoba Jana Tlačbaby. 

A právě tam se kruh uzavírá, neboť Tlačbaba se zná s místopředsedou hnutí, s nímž je v kontaktu od doby, kdy mu Michalik pomáhal vyjednat více než miliardovou investici od americké banky směrem do jeho podnikání. Michalik se však nyní od společného řešení darů pro hnutí STAN distancuje. 

To, že dary přišly rozděleně z různých účtů a neputovaly jako jeden celek, Rakušanovi nepřijde divné. „Kdyby na tom daru něco špatného bylo, neposílali by nám ho na transparentní účet, přinesli by nám ty peníze v igelitce – jenže my igelitky peněz nepřijímáme a zjevně se to o nás ví,“ řekl Rakušan a ubezpečil, že veškeré firmy, které hnutí poskytly peníze, jsou podnikající v České republice. Ohrazuje se tak proti tvrzení, že by hnutí sponzorovaly firmy kyperské.

„Fakta jsou prostě neoddiskutovatelná. Pokud by spoluvlastník na Kypru dělal z firmy kyperskou firmu, pak já jsem lékař, protože oba moji rodiče jsou lékaři. Proti téhle zvrácené logice se prostě musím ohradit,“ uvedl Rakušan.

I toto vysvětlení však nestačí vtipálkům, kteří po internetu začali šířit novou podobu loga hnutí STAN - v podobě kyperského území.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

Ing. Miloš Zeman byl položen dotaz

420 milionů - na co?

Dobrý den, na co potřebujete takový rozpočet, když už téměř ani necestujete, navíc je tu krize? Nezasloužili by si peníze spíš lidi než pár vyvolených?Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bez solárů nové budovy nebudou. Další plán EU proti Putinovi. Opět šlo přes TOP 09

22:22 Bez solárů nové budovy nebudou. Další plán EU proti Putinovi. Opět šlo přes TOP 09

Evropská komise dnes představila plán zvaný REPowerEU, který je reakcí na těžkosti a narušení globál…