Dle vyhlášky by se protony nemohla léčit většina pacientů včetně dětí. Ministerstvo slíbilo nápravu

12.12.2014 11:05 dop.

Novela vyhlášky bude platit až od července příštího roku a tento termín umožňuje protonovou léčbu do seznamu výkonů dodatečně zahrnout. O této skutečnosti včera informoval náměstek MZD MUDr. Philipp a Ing. Rögnerová zástupce pražského protonového centra. V návrhu vyhlášky se totiž vyskytla nepřesnost, na kterou upozornili členové výboru odborné společnosti SROBF společně s PTC, a která by znamenala, že protony nemohou být léčeny nádory u většiny pacientů, včetně dětí. Například malý Ashya King by podle této podoby vyhlášky nemohl být vůbec léčen.

Dle vyhlášky by se protony nemohla léčit většina pacientů včetně dětí. Ministerstvo slíbilo nápravu
Foto: Prothon Therapy center
Popisek: Protonové centrum

Protony by mohlo být léčeno pouze časné stadium rakoviny prostaty, což je onemocnění, které protonové centrum léčí bezbolestně během 5 dní. Naopak nádory, které jsou umístěny blízko vitálních orgánů, by se protony ozařovat nemohly. To je však v naprostém rozporu s tím, pro co je protonová léčba ceněna u odborníků především. Tím, že protony cílí přesně a pouze na nádor, lékaři PTC dokáží ochránit od záření citlivé struktury jako mozek, srdce, plíce apod. a tím minimalizují rizika spojená s běžným ozařováním. Další jednání, za účasti zástupců PTC, proběhnou na MZ ČR již koncem příštího týdne a na počátku příštího roku budou pokračovat tak, aby se původní červencový termín, kdy novela vyjde v platnost, stihl. Na tom se shodují jak odborníci PTC tak i MZD.

Správným příkladem může být i Holandsko, které staví 4 protonová centra a počítá s léčbou až 8.000 pacientů ročně. Indikace a zkušenosti přebírá právě z pražského protonového centra, které zpřístupnilo léčbu sousedním státům jako např. Rakousku a Slovensku do doby než ve svých zemích centra zprovozní.

 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: azTento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Povídání s Nohavicou: Energie a lži Petra Fialy. V Ostravě došlo k setkání

14:40 Povídání s Nohavicou: Energie a lži Petra Fialy. V Ostravě došlo k setkání

Bývalá šéfka Energetického regulačního úřadu a kandidátka na prezidentku Alena Vitásková se rozhodla…