Dlouhodobě nezaměstnaných do třiceti let už je osm tisíc

25.08.2011 14:23

Každý pětistý Čech už déle než osm let nepracuje nebo nikdy nepracoval. Protože ale dorůstá další generace, zvláště v Moravskoslezském kraji a na severu Čech přibývá mladých lidí, kteří pouze pobírají sociální dávky.

Dlouhodobě nezaměstnaných do třiceti let už je osm tisíc
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze - ilustrační foto
reklama
V roce 2009 bylo v Česku dlouho nezaměstnaných lidí mezi 15 a 29 roky necelých sedm tisíc, rok předtím dokonce jenom přibližně šest tisíc, loni ale už počet mladých lidí bez práce překonal hranici osmi tisíc.

"Práce se stává vzácným zdrojem, to je problém celé Evropy. Odbory jsou dost silné, drží ale místa jen pro ty, kteří jsou uvnitř. Vedle toho často funguje takzvaný marginální pracovní trh, v němž jdou lidé z jednoho krátkodobého zaměstnání do druhého, žijí od dávky k dávce a nemají, jak z toho ven," popisuje sociolog Ivo Možný pro Lidové noviny, které o problému informovaly.

Sledujeme téma Romové

Právě tento trend se projevuje nárůstem kriminality, která způsobuje velké problémy například na Šluknovsku. "Zapomíná se, že tím se tvoří de facto ghetto. Dříve se aspoň vědělo, že takovéto lidi nelze dávat na jediné místo. Všechny podobné případy z minulosti dopadly katastrofálně," dodala socioložka Jiřina Šiklová.

Čtěte více:
Nezaměstnanost je nejnižší od léta 2009 
Češi mají negativní názory na Romy. Kvůli médiím, zuřil aktivista 
Armádu na Cikány, řekl senátor. Komunistický rasisto, křičí Romové
Sem Romy stěhovat nebudete, naštval se. A rozjel Občanský odpor

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: joh
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Budeš viset! A já se na to budu koukat." Kop. Flááák. Prááásk. Tříísk. Při zatýkání Havlova nejbližšího člověka StB vůbec poprvé popsala agresi, jaká se odehrála

4:39 „Budeš viset! A já se na to budu koukat." Kop. Flááák. Prááásk. Tříísk. Při zatýkání Havlova nejbližšího člověka StB vůbec poprvé popsala agresi, jaká se odehrála

CHARTA 77 Při listování archivními záznamy StB vyvstávají nové skutečnosti. Tou nejmarkantnější zůst…