Dluh ČSSD chce odkoupit miliardář Krúpa. Altner o tom zatím neuvažuje

29. 4. 2016 16:35

Skupina Arca Capital slovenského miliardáře Pavola Krúpy bude v případě odkupu pohledávky téměř 338 milionů korun, kterou má bývalý advokát Zdeněk Altner vůči ČSSD, jednat seriózně a je ochotna čekat na úhradu několik let. Uvedla to dnes v tiskové zprávě. Strana má na základě rozsudku platit za právní služby v případu Lidového domu. Altner podle svého právního zástupce Václava Veselého o prodeji nemá zájem jednat, ale nechce dopředu odmítat nabídku, když nezná její obsah.

Dluh ČSSD chce odkoupit miliardář Krúpa. Altner o tom zatím neuvažuje
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jednání ústředního výkonného výboru ČSSD v hotelu Olšanka
reklama

Arca Capital je minoritním akcionářem společnosti New World Resources (NWR), majitele OKD. Podle Transparency International by Krúpa v případě obchodu mohl držet sociální demokraty "pod krkem".

O zájmu Krúpy o dluh ČSSD informovaly ve čtvrtek Lidové noviny, společnost to dnes potvrdila. Tvrdí, že pokud by pohledávku získala, chce jednat seriózně a vyčkat na úhradu několik let. "Arca Capital je silná finanční investiční skupina a v případě odkupu pohledávky nebude žádným způsobem zneužívat svoji pozici," stojí v tiskové zprávě. ČSSD je podle ní subjekt, který plní své závazky a používá všechny dostupné právní opravné prostředky dle zákona směřující k vyřešení situace.

Veselý ČTK řekl, že není zmocněn o nabídce jednat. "Klient (Altner) mi říkal, že nemá žádný zájem o tom jednat. Může se to změnit, ale zatím je to tak, že o zájmu víme, ale pan Krúpa nikoho z nás neoslovil," uvedl. Záleží také na obsahu nabídky. "Nechci dopředu odmítat něco, o čem nevím, a neznám obsah. Pan Krúpa už prohlásil, že má zájem, ale takových lidí může být hodně, o kterých ani nevíme," dodal Veselý.

Ředitel neziskové organizace Trasparency International David Ondráčka považuje možný prodej pohledávky Krúpovi za riziko. "ČSSD, držená pod krkem nějakým obchodníkem s pohledávkami, je děsivá představa pro demokracii. Vládnou ve vládě, krajích i městech, nesmí to nechat zajít až tam a vyřešit to," uvedl na dotaz ČTK.

Prodej se však ČSSD podle Jiřího Chvojky, mediálního zástupce právníků strany, v podstatě netýká. Strana dluh neuznává a Krúpa by riskoval, že koupí neexistující pohledávku. "Pro nás se nic nemění. ČSSD má prostředky, akorát je odmítá poslat mimo českou jurisdikci, protože v případě úspěchu s dovoláním bychom je už nikdy neviděli," řekl Chvojka. Altner požádal o zaslání peněz na švýcarský účet.

ČSSD peníze na platbu získala z úvěru, ale Altnerovi je zatím nechce poslat. Uspokojuje jeho věřitele, kteří se jí přihlásili. Strana tím podle odborníků jedná v rozporu s pravomocným výrokem soudu, Altner na ni kvůli tomu podal minulý týden exekuční návrh.

Podle médií má Krúpa blízko ke skupině J&T, Penta či prezidentu Miloši Zemanovi. Vedení černouhelné OKD v poslední době usiluje o dohodu se státem na podmínkách dalšího provozování společnosti. V pondělí NWR pohrozila, že zváží návrh na insolvenci a ukončení hornické činnosti, jestliže k dohodě nedojde do dneška. Chvojka spojitost zájmu o pohledávku a dění v OKD vyloučil.

Analytik společnosti Chytrý Honza František Bostl na dotaz ČTK uvedl, že kauza OKD i pohledávky vůči ČSSD začíná být komická. "Pokud by se Arca k Altnerově pohledávce dostala, předpokládám, nehledě na postoj skupiny, že se bude jednat o významný politický činitel, který může být snadno zneužit, a to samozřejmě v kauze OKD," řekl. ČSSD by měla transakci předejít a vyhnout se ztrátě důvěry koaličních partnerů i voličů, dodal.

Bývalý advokát Altner před měsícem vyhrál letitý spor s ČSSD, kterou zastupoval ve sporu o Lidový dům. Soudy pravomocně přiznaly, že mu ČSSD musí zaplatit 18,5 milionu a smluvní pokutu 318 milionů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: spa
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Uprchlíci zůstanou u nás, nebudeme je moci ani zavřít. Zmizí v ghettu! Publicista odhalil „špeky“ v bruselském plánu

16:57 Uprchlíci zůstanou u nás, nebudeme je moci ani zavřít. Zmizí v ghettu! Publicista odhalil „špeky“ v bruselském plánu

Komentátor Marian Kechlibar pečlivě prostudoval nový návrh Evropské unie o „povinné solidaritě“ s up…