Dluhy Čechů končí v daňových rájích. A nikdo se nestará

07.05.2013 9:12

Státu unikají daňové výnosy z byznysu inkasních společností registrovaných v daňových rájích, kterým Češi splácejí své dluhy. Inkasní společnosti totiž skupují různé pohledávky. A nejde jen o pokuty za jízdu načerno, ale třeba i o pohledávky od zkrachovalých bank. Desetitisíce lidí pod hrozbou exekuce platí najednou věřitelům, od kterých si přitom nic nepůjčili.

Dluhy Čechů končí v daňových rájích. A nikdo se nestará
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto
reklama

Analýza deníku Právo hovoří zhruba o dvou desítkách zlatokopeckých sítí, které v ČR nemají kontaktní kanceláře a nechávají se zastupovat advokáty, jejichž jménem se pak točí automatizovaný proces žalob, popisuje mechanismus podnikání server Novinky.cz. Výnosy, o kterých rozhodnou soudy, pak končí u firem registrovaných v takzvaných daňových rájích.

Tento byznys praktikují firmy zhruba šest let. Skupovači pohledávek mohou ročně utržit stovky milionů korun. Od roku 2008 tak může celkově jít o miliardy korun, které státu mizí před očima. Přitom tyto firmy zatím unikají větší pozornosti specialistů na daňové ráje, ačkoli finanční analytici už prý některé tyto subjekty prověřují.

Propojený systém

Jednou z nejznámějších společností obchodující s pohledávkami, je DEBTINVEST LIMITED se sídlem na Britských panenských ostrovech. Firma skupuje pohledávky od zkrachovalých bank a společností poskytujících rychlé půjčky. Nejde jim o samotný dluh, ale o to, co se kasíruje navíc.

S podobnou firmou se sídlem na Kypru SERRAGHINS LOAN MANAGEMENT LTD. má své zkušenosti i čtenář Práva Jaroslav. Když se rozváděl, chodily mu dopisy od soudu k bývalé manželce, načež mu později exekutor za dluh Union bance, která zkrachovala, strhl z účtu osmnáct tisíc. Tím to ale neskončilo. "Teď mi přišlo oznámení, že pohledávka přešla na firmu z Kypru. Vypadá to, že to po mně vymáhají úplně celé znovu," píše dotyčný.

Další známou firmou je Stay Active Inc. registrovaná na Seychelských ostrovech, která odkoupila pohledávky z 90. let v rámci likvidace Moravské leasingové společnosti. Zisky jsou odhadovány na desítky milionů korun. Insolvenční rejstřík a exekuční nařízení navíc podle Novinek.cz ukazují, jak si společnosti schované v daňových rájích přehazují pohledávky a přitom mají totožná čísla účtů i právní zástupce.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: adr

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Hezky jste se to naučila nazpaměť, tak teď já!“ V ČT se strhla neuvěřitelná rvačka Maláčové s Pekarovou. Moravec musel zasahovat

14:31 „Hezky jste se to naučila nazpaměť, tak teď já!“ V ČT se strhla neuvěřitelná rvačka Maláčové s Pekarovou. Moravec musel zasahovat

V první hodině nedělních Otázek Václava Moravce proti sobě zasedly tři dámy – předsedkyně TOP 09 Mar…