Dnes slavíme den otců. Měl by připomenout především rovnost obou rodičů

17.06.2012 9:56

Otec hraje při výchově dětí stejně důležitou roli jako maminka. Právě to bychom si měli připomínat v den otců, který slavíme dnes. Připomenout by si to měli i čeští soudci, kteří v rozvodovém řízení často zohledňují jen mateřskou péči a otcové pak své děti nevidí, jak je rok dlouhý. O tom, že řada otců děla pro své děti první poslední, přitom svědčí i příklad pana Jaroslava Břízy, který se péči o dítě věnuje čtyřiadvacet hodin denně.

Dnes slavíme den otců. Měl by připomenout především rovnost obou rodičů
Foto: Archiv
Popisek: Ilustrační foto.

Třetí červnovou neděli se ve světě slaví den otců. Do Česka se tento svátek dostal teprve nedávno, přitom i v této republice žijí muži, kteří dělají pro své děti maximum možného a to i po rozvodu. Jak informuje server rozhlas.cz, dnešní den by měl sloužit především jako připomínka toho, že matky nejsou na péči o děti samy.

Nezastupitelná role otce

„Chceme zdůraznit jeho význam pro děti, význam pro výchovu dětí. Otce, jako jednoho ze dvou rodičů, který je stejně důležitý jako matka. Ne tedy jenom tatínek jako na hraní nebo tatínek v souvislosti s pitím nějakých alkoholických nápojů, ale skutečně tatínek jako rodič,“ říká např. Aleš Hodina, zakladatel portálu Střídavka.cz, které usiluje o větší rozšíření střídavé péče o děti po rozvodu rodičů.

Při řešení otázky, kdo se bude o děti po rozvodu starat, české soudy straní spíše maminkám, protože se často drží stereotypního pohledu, který říká, že matka se o dítě postará lépe. Nezohledňují ovšem fakt, že otec hraje v procesu výchovy dítěte nezanedbatelnou roli, kterou by mohl naplnit právě v okamžiku, kdy by soudy v širším měřítku umožňovaly střídavou péči o potomky.

Za příklad vzorného „tatínka“ by mohl být považován i pan Jaroslav Bříza, který se dvacet čtyři hodin denně stará o tělesně postiženou vnučku poté, co její rodiče psychicky neunesli její handicap a uvažovali o tom, že ji umísí do ústavu.

„Já jsem měl vždycky radost, když se naučila chodit, když začala chodit na nočník, ty její pokroky. Beze mě neudělá ani krok. Když někoho shání, tak prvního shání dědu,“ chlubí se Bříza.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Foldyna k roku 68: Kurva, dnes ta přiblbla v TV nebudou vykládat. Kádrováci proti Rusku, polibte mi... !

7:11 Foldyna k roku 68: Kurva, dnes ta přiblbla v TV nebudou vykládat. Kádrováci proti Rusku, polibte mi... !

Poslanec Jaroslav Foldyna zavzpomínal na 21. srpen 1968. Pořádně se přitom rozčílil na „přiblbla var…