Dnes večer si pusťte televizi. U Jílkové se bude řešit velmi závažné téma

04.02.2016 15:50

Mělo by u nás proběhnout referendum o vystoupení z Evropské unie? A byl by odchod z EU pro Českou republiku ekonomickou sebevraždou, nebo krokem ke svobodě a prosperitě? O tom se bude dnes večer diskutovat na prvním programu veřejnoprávní televize v pořadu Máte slovo.

Dnes večer si pusťte televizi. U Jílkové se bude řešit velmi závažné téma
Foto: Hans Štembera
Popisek: Moderátorka Michaela Jílková

Impulsem pro Českou televizi uspořádat debatu na toto téma byl zřejmě podzimní průzkum agentury STEM, z něhož vyplývá, že většina obyvatel ČR je nespokojena s členstvím v Unii a 62 % by proto hlasovalo pro vystoupení z EU.

S moderátorkou Michaelou Jílkovou bude ve studiu diskutovat devět hostů. Čtyři zastánci vystoupení, čtyři zastánci setrvání v EU. Devátý pak nemá na celý problém vyhraněný názor.

Poslanec, předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura kritizuje na EU hlavně to, že migrační vlnu způsobila tím, že podpořila toleranci nelegálního překračování hranic.

Ekonom a člen občanského sdružení Reformy.cz Vít Jedlička považuje EU za veskrze socialistický projekt, který výrazně poškozuje naši prosperitu.

Hudebník Aleš Brichta je pro vystoupení z EU. Myslí si totiž, že původní společenství nezávislých rovnoprávných států se změnilo v kolonie pod koloniální nadvládou, bez samostatných rozhodovacích pravomocí.

Penzista z Říčan Ivo Petřík je toho názoru, že vystoupení z EU by bylo politicko-ekonomickým hazardem s obtížně předvídatelnými následky a s okamžitou jásavou reakcí Ruska.

Ekonom Miroslav Zámečník se domnívá, že po vystoupení z EU bychom si v žádném případě současný ekonomický vývoj neudrželi.

Místopředseda Poslanecké sněmovny a KDU-ČSL Jan Bartošek se obává, že následky osamostatnění pro ČR by byly při stávající situaci fatální. „Evropa naléhavě potřebuje probuzení ze sladké nevědomé hibernace, umělého spánku. To však neznamená, že by ČR měla toto společenství opouštět,“ říká k tomu.

Naopak majitel úklidové firmy z Plzně Tomáš Bursa si myslí, že pomalu a nenápadně směřujeme tam, kde jsme v roce 1989 zvonili klíči. „Celá naše slavná EU, byla možná poskládána i v dobré víře s provázející dobrou myšlenkou, ovšem časem se z toho stal na daňové poplatníky obrovský podvod,“ míní.

Student VŠE Michal Mec tvrdí, že naše země není dostatečně ekonomicky silná na to, aby mohla členství v EU odmítnout.

Politolog ze Západočeské univerzity v Plzni Lukáš Valeš v současné době vidí na našem členství v EU více pozitiv než negativ. „Jsme exportně závislá země a naše současná pozice je jednoznačně daná, také si ale myslím, že alternativa pro ČR existuje,“ uvedl.

Pořad Máte slovo vysílá ČT 1 dnes od 21:10.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nikdo vám nebude věřit... Skutečné informace o táboře v Letech

20:18 Nikdo vám nebude věřit... Skutečné informace o táboře v Letech

O táboře v Letech u Písku, kde za druhé světové války zemřely stovky lidí, toho bylo napsáno již hod…