Dnes začne soud s Dalíkem kvůli údajnému úplatku za pandury

30.06.2014 6:27

V Praze dnes začne soud s lobbistou Markem Dalíkem kvůli jeho údajné žádosti o půlmiliardový úplatek při vyjednávání o nákupu transportérů Pandur. Někdejšímu poradci expremiéra Mirka Topolánka (ODS) hrozí za pokus o podvod až deset let vězení. O úplatek si prý řekl v roce 2007 při jednání s rakouskou zbrojařskou firmou Steyr o nákupu obrněnců pro českou armádu. Dalík kauzu již dříve označil za nesmysl.

Dnes začne soud s Dalíkem kvůli údajnému úplatku za pandury
Foto: hns
Popisek: Marek Dalík figuruje v kauze Pandur

Bývalý zaměstnanec Steyru v březnu 2011 uvedl, že Dalík požadoval 18 milionů eur (půl miliardy korun) za pokračování v nákupu pandurů. Česká policie a justice pak na vyšetřování spolupracovala s kolegy z Rakouska, USA, Izraele, Švýcarska a Španělska. Kriminalisté Dalíka zadrželi začátkem října 2012, obžalován byl letos v květnu. Podle vyšetřovatelů se pokusil o podvod - peníze nakonec nezískal, ale údajně slíbil pomoc při sjednání zakázky, i když na ni neměl ve skutečnosti vliv.

S plánem pořídit nové transportéry přišla v roce 2003 vláda Vladimíra Špidly (ČSSD). Odsouhlasila pořízení 240 vozů, o dva roky později kabinet Stanislava Grosse (ČSSD) vypsal výběrové řízení, do kterého se přihlásilo sedm firem. Ve finále zůstaly finská Patria a rakouský Steyr. V lednu 2006 vláda Jiřího Paroubka (ČSSD) rozhodla, že vozy koupí od Steyru za 23,6 miliardy Kč. Smlouvu podepsal tehdejší ministr obrany Karel Kühnl (US-DEU).

O rok později ovšem pandury nevyhověly testům a Topolánkova vláda rozhodla, že smlouvu vypoví. Den poté ale Topolánek řekl, že armáda vozy potřebuje, i když v menším množství. V roce 2008 už pandury testy prošly a Topolánkův kabinet na jaře 2009 rozhodl o nákupu 107 strojů za 14,4 miliardy. Tisk později uvedl, že Česko nakoupilo pandury čtyřikrát dráž než Portugalci, aniž se vozy výrazně lišily výbavou.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: adr, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Na co přispíváme Rozumkově uprchlické neziskovce. Nad výroční zprávou mnohým spadla čelist

17:10 Na co přispíváme Rozumkově uprchlické neziskovce. Nad výroční zprávou mnohým spadla čelist

Organizace pro pomoc uprchlíkům (OPU) zveřejnila svoji výroční zprávu za minulý rok a nechybí v ní a…