Do Brna se sjedou lékaři. Voláme o pomoc, Sobotka s Babišem nic neudělali, burcuje jejich prezident Kubek

11.11.2017 7:22

V Brně dnes začne dvoudenní sjezd České lékařské komory (ČLK), který se bude zabývat aktuálními problémy českého zdravotnictví. Schválit by měl také rozpočet komory, novou informační kampaň nebo pořízení nového sídla lékařské komory. Sjezd pokračuje i v neděli, kdy budou schvalována jeho usnesení.

Do Brna se sjedou lékaři. Voláme o pomoc, Sobotka s Babišem nic neudělali, burcuje jejich prezident Kubek
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident České lékařské komory Milan Kubek

Prezident ČLK Milan Kubek ČTK před sjezdem řekl, že žádná doporučení pro nového ministra zdravotnictví komora nejspíš formulovat nebude. "Před rokem jsme sepsali krizový plán Zdravotnictví volá o pomoc. Sobotkova a Babišova vláda s v něm uvedenými problémy nic neudělala, takže se ještě prohloubily," uvedl Kubek.

Hlavními tématy kampaně, se kterou lékařům pomáhala PR agentura, byly nízké výdaje Česka na zdravotnictví, úhrady od pojišťoven a nedostatek personálu, který vede k přepracovanosti doktorů a sester, ale i k zavírání oddělení v nemocnicích.

V diskusi na sjezdu, která je naplánovaná na sobotní odpoledne, chtějí lékaři probrat například povinnost vystavovat elektronické recepty a evidovat tržby, která čeká lékaře od ledna, respektive března příštího roku. Tématem bude také personální situace ve zdravotnictví, zejména nedostatek zdravotních sester, stárnutí lékařů a odchody z nemocnic do ambulantní sféry a do zahraničí.

Hovořit chtějí členové komory v neděli dopoledne také o vzdělávání lékařů. Novela zákona sice podle nich přinesla zlepšení, jako jsou přísnější podmínky pro uznávání praxí lékařů ze zemí mimo EU, ale snížila počet specializačních oborů. Zmizel tak obor praktického lékařství pro děti a dorost, který byl zařazen pod pediatrii, což lékařům vadí.

Zástupci komory, která má zhruba 52.200 členů, z nichž asi 43.000 je aktivních lékařů, dlouhodobě tvrdí, že zdravotnictví je podfinancováno. Spory jsou ale i o rozdělení peněz mezi jednotlivými segmenty péče, zejména nemocniční lůžkové a soukromé ambulantní. Diskutovat se proto bude také o úhradové vyhlášce pro přístí rok, podle níž se rozdělují peníze vybrané z veřejného zdravotního pojištění, a seznamu zdravotních výkonů, jenž stanoví jejich cenu, kterou lékaři či nemocnici pojišťovna zaplatí.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jav, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kostlivec ve skříni Transparency International! Půjčka, dotace? Šlo to pod stůl. Zloděj křičí, chyťte zloděje, směje se žalobě na Babiše strážce tehdejší kauzy

5:10 Kostlivec ve skříni Transparency International! Půjčka, dotace? Šlo to pod stůl. Zloděj křičí, chyťte zloděje, směje se žalobě na Babiše strážce tehdejší kauzy

Třicet milionů korun. Takovou dostala v roce 2001 česká Transparency International (TI ČR) půjčku od…