Do Česka přijíždí eurokomisařka pro obchod. Se Sobotkou bude jednat o TTIP

05.06.2015 9:00

Evropská komisařka odpovědná za obchodní politiku EU Cecilia Malmströmová dnes bude v Praze jednat s předsedou vlády Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) o dohodě o volném obchodu mezi EU a USA (TTIP). Na programu má i jednání s ministrem průmyslu a obchodu Janem Mládkem (ČSSD) a ministrem zahraničních věcí Lubomírem Zaorálkem (ČSSD).

Do Česka přijíždí eurokomisařka pro obchod. Se Sobotkou bude jednat o TTIP
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pochod proti geneticky modifikovaným potravinám ,firmě Monsanto a TTIP

Do Česka přijíždí Malmströmová po sedmi měsících ve funkci hlavní unijní představitelky pro obchodní politiku EU na pracovní návštěvu poprvé. Kromě TTIP se jednání zaměří na další prioritní otázky evropské obchodní politiky, například na aktuálně vyjednávané dohody s Indií, Japonskem či Vietnamem.

Komisařka se setká také se senátory a poslanci Parlamentu a poslanci Evropského parlamentu, s veřejnou ochránkyní práv Annou Šabatovou, se zástupci podniků, odborů i představiteli spotřebitelských organizací. Na Univerzitě Karlově se zúčastní veřejné debaty s občany a studenty.

O TTIP diskutují zástupci Evropské komise s americkou stranou od loňského roku. Smlouva by měla odstranit zbývající překážky v obchodování mezi EU a USA a vytvořit největší zónu volného obchodu na světě. Její zastánci tvrdí, že oběma stranám přinese zrychlení hospodářského růstu. Už teď tvoří byznys mezi EU a USA skoro třetinu světového obchodu. Proti dohodě mají námitky některé země EU a bojuje proti ní řada aktivistů i lobbistických skupin. Česká vláda i tuzemské podniky dohodu podporují.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ukradené výročí. Lidi, nebuďte užitečnými idioty. Expert na geopolitiku ukazuje, co stojí za dnešními protesty proti vládě

11:58 Ukradené výročí. Lidi, nebuďte užitečnými idioty. Expert na geopolitiku ukazuje, co stojí za dnešními protesty proti vládě

„Lidé, nebuďte užitečnými idioty, jako v roce 1989. Za současnými protivládními demonstracemi může b…