Do Prahy přijedou světové politické špičky. Obamův muž i izraelský premiér

08.09.2013 21:55

V Praze se bude konat jubilejní desátá konference Dny Spojených státu a Evropské unie. Účast plánují vysoce postavení politici, například hlavní poradce amerického prezidenta Baracka Obamy David Axelrod nebo dlouholetý předseda izraelské vlády Ehud Barak. Zúčastnit se hodlá i exprezident Václav Klaus.

Do Prahy přijedou světové politické špičky. Obamův muž i izraelský premiér
Foto: Hans Štembera
Popisek: Hostem pořadu Partie byl bývalý prezident Václav Klaus

Akce byla kvůli vývoji na české politické scéně přeložena z října na 2. a 3. prosince. Témata, o kterých se bude diskutovat, budou vycházet z aktuální zahraničně-politické situace a dotknou se také stavu světového hospodářství. Informuje o tom zpravodajský server Českého rozhlasu.

David Axelrod, šéf Obamovy úspěšné prezidentské kampaně, bude podle organizátora konference Petera Kovarčíka hovořit o stavu americké ekonomiky, jak to vnímá Bílý dům. Během akce vystoupí také někdejší předseda sborů náčelníků štábů vojsk USA Michael Mullen. Jeho příspěvek by se měl dotýkat dění v Sýrii a na Blízkém východě.

Klaus a Rychetský by neměli chybět

Účast na konferenci přislíbil i bývalý prezident Václav Klaus. Nebude ale jediným Čechem, který se akce zúčastní. Zahájit by ji měl předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský.

"Protože v roce 2002 stál u zrodu této akce a prakticky mimo Ústavní soud od momentu jmenování předsedou Ústavního soudu neměl vystoupení toho charakteru, aby řekl svoje představy nebo svůj výklad o návaznosti evropského práva na české, a v souvislosti s připravovanou obchodní dohodou mezi Spojenými státy a Evropskou unií, jak je ošetřena právní otázka," vysvětlil pro Český rozhlas Kovarčík.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: adr

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nechci se Lipavského dotknout, ale... Udeřilo přímo z koalice

20:27 Nechci se Lipavského dotknout, ale... Udeřilo přímo z koalice

Otevřel by trhy a na ministra zahraničí by povolal někoho zkušenějšího. Karel Krejza, poslanec občan…