Do Ruska už se nevrátíme, bude soběstačné, povzdechl si v rádiu šéf českých zbrojařů. A přidal příměr o ráně vlastním bičem

11.08.2014 18:08

Může české zbrojaře poškodit rozšíření sankcí vůči Rusku? V pořadu Dvacet minut Radiožurnálu na to odpovídal prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR Jiří Hynek.

Do Ruska už se nevrátíme, bude soběstačné, povzdechl si v rádiu šéf českých zbrojařů. A přidal příměr o ráně vlastním bičem
Foto: Archiv
Popisek: Ilustrační foto.

Rozšíření sankcí na vojenskou techniku a materiály by prý české firmy ohrozit nemělo. Pro některé z nich ale bude těžší si najít náhradní odběratele. „Ten export do Ruska je relativně bezvýznamný. Jedná se o 120 milionů ročně. Myslím si, že žádný export české firmy na tom nestojí a nepadá,“ prohlásil Hynek.

Podle něj bude větší problém s dodávkami náhradních dílu na civilní letadla, kde musí být garantovány dodávky po určitou dobu. Pokud se nyní zakáže vývoz leteckých motorů, může to zdiskreditovat české firmy v zahraničí. 

Sankce jsou jako bič. Evropa se jím švihne do oka

„Je tímto způsobem Evropská unie schopná ekonomicky zatlačit na jiný stát?“ zeptal se Hynek a odpověděl si: „Já si myslím, že to Rusko bude bolet minimálně nebo krátkodobě. Je to jako když se bičem švihnete do oka. Do Ruska už se nevrátíme, bude soběstačné.“

Francie si navzdory zpřísnění sankcí ponechala možnost pokračovat v dodávce vojenských lodí Mistral do Ruska.

Francouzi si nemohli dovolit stopnout zakázku pro Rusko. Byla ušitá na míru 

„Francouzi mají loď téměř vyrobenou. Mají loď vyrobenou podle požadavků ruského zákazníka. Šance, že by to odkoupil někdo jiný, je malá. Když někomu šijete oblek na míru, není jednoduché to přešít někomu jinému,“ vysvětlil Hynek.

V případě německé firmy Rheinmetall je to prý něco jiného. Zakázka na bojový simulátor má obecný charakter, a tak Německo mohlo zablokovat jeho prodej do Ruska. Podle Hynka ho navíc lépe využije německá armáda.

Nastala situace, kdy se znovu nakupuje munice do zbraní

Prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu pak poukázal na trend, kdy se znovu začala nakupovat munice a vojenská technika. 

„Lidé měli pocit, že bezpečnostní situace ve světě je dobrá. Zásoby munice se snižovaly. A v momentě, kdy zjistíte, že je dobré investovat do obrany, se začala znovu nakupovat munice. Ta situace nastala teď. Mluvím o munici do pušek a ručních zbraní,“ prohlásil Hynek.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vfe

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

21:20 Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

Jakmile je něco samozřejmého, tak je to vždycky něco, u čeho se musíme zastavit. „Protože tím se nám…