Do cvičení na hranicích s Rakouskem se zapojí 200 policistů a 20 celníků

8. 3. 2016 9:57

Do dnešního cvičení na hranicích s Rakouskem se zapojí 200 policistů. Policie bude v Dolním Dvořišti, Mikulově a na zelené hranici simulovat situaci příchodu většího množství uprchlíků. Zaměří se na kontroly běženců a fungování registračních míst, která jsou nyní známa třeba z Makedonie či Maďarska. Novinářům to dnes řekl policejní prezident Tomáš Tuhý.

Do cvičení na hranicích s Rakouskem se zapojí 200 policistů a 20 celníků
Foto: worldwide.com
Popisek: Hraniční přechod, ilustrační foto

Cvičení zaměřené na zavedení kontrol na hranicích s Rakouskem se v Česku konalo i loni v září, kdy se zapojila také armáda. Podle ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) tehdejší cvičení ukázalo, že Česko je na případný nápor migrantů připraveno. Ideálního času pro nasazení policie a armády, který podle ministra činí pět hodin, ale tehdy dosaženo nebylo.

Na hranicích jsou stany, v nichž se uprchlíci budou registrovat

Dnešní cvičení navazuje na to loňské, jehož cílem bylo zmapovat prostupnost hranice s Rakouskem. „Cílem bude nacvičit činnosti, které dnes známe ze států jako Maďarsko, Makedonie, Slovinsko,“ uvedl Tuhý. Policisté tak budou cizince kontrolovat, zaměří se třeba na jejich cestovní doklady. Na hranicích byly rozmístěny stany, z kterých vznikla registrační místa pro příchod uprchlíků.

Podle šéfa cizinecké policie Milana Majera bude cvičení přínosné, jelikož si policisté poprvé vyzkoušejí činnost na registračních místech. „Chceme si na místě vyzkoušet a nacvičit situace, kdy zadržíme větší množství migrantů, a chceme si s nimi udělat pohovory, zjistit, zda mají a jaké mají cestovní doklady. Provedeme identifikační úkony, zjistíme, zda vůbec chtějí požádat o azyl v České republice,“ popsal Majer.

Celníci budou kontrolovat lidi i zboží

Na cvičení se bude podílet i 20 celníků. Podle jejich ředitele Petra Kašpara budou namátkově kontrolovat osoby i zboží v autech. „Chceme poprvé na hraničních přechodech vyzkoušet dva psy na detekci platidel,“ podotkl Kašpar.

Podle Tuhého by se cvičení nemělo dotknout lidí, kteří dnes budou přes hraniční přechody směřovat. Policisté běžně dělají preventivní kontroly na šesti hraničních přechodech. „Tato preventivní opatření budou probíhat i v souvislosti s tímto cvičením,“ řekl Tuhý. Česko-rakouská hranice má 464 kilometrů a je na ní 20 hraničních přechodů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Drtinová, Veselovský a Šídlo kázali studentům: Ten "alternativní pohled" často znamená lež. Pak se posmívali Soukupovi, že mu jeho média ekonomicky zkolabují

19:53 Drtinová, Veselovský a Šídlo kázali studentům: Ten "alternativní pohled" často znamená lež. Pak se posmívali Soukupovi, že mu jeho média ekonomicky zkolabují

REPORTÁŽ Politici vždy zasahovali do médií, ale dnes je to ještě sofistikovanější. Záleží na autocen…