Do dvou let budeme v EU, maluje si ukrajinský premiér

14.01.2023 9:10

Ukrajina očekává, že projde jednáními o vstupu do Evropské unie za méně než dva roky, řekl ukrajinský premiér Denys Šmyhal při informování o summitu EU – Ukrajina, který by se měl konat počátkem února přímo na Ukrajině. Informaci agentury Unian zveřejnil server echo24.cz.

Do dvou let budeme v EU, maluje si ukrajinský premiér
Foto: Volodymyr Zelenskyj FB
Popisek: Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj

„Očekáváme, že za necelé dva roky projdeme cestou jednání o vstupu do Evropské unie. A pak se Ukrajina stane plnohodnotným členem EU. Objem práce je kolosální,“ uvedl Šmyhal.

„Zároveň vidíme, že naši evropští partneři jsou odhodláni v otázce integrace produktivně spolupracovat. Jasným důkazem toho bude v následujících týdnech návštěva šéfky Evropské komise Ursuly von der Leyenové, která bude nejen důležitým signálem pro další podporu Ukrajině ve válce, ale také ukáže, že EU je otevřena procesu vyjednávání o přistoupení Ukrajiny,“ řekl předseda ukrajinské vlády.

O členství Ukrajiny v mezinárodních organizacích se obdobně vyjádřil i bývalý velvyslanec Ukrajiny v Česku a současný náměstek na ministerstvu zahraničí Jevhen Perebyjnis. „Jsem přesvědčen, že za několik let bude Ukrajina členskou zemí Evropské unie,“ uvedl v rozhovoru. Na dotaz, zda by to podle něj mohlo být už například v roce 2025, odpověděl: „To je úplně reálné. Co se týče NATO, teoreticky by to mohlo být i dřív, protože Ukrajina je na vstup do aliance technicky připravena,“ doplnil.

Přístupová jednání však ještě ani nezačala. Obvykle trvá přístupový proces řadu let, a to včetně daleko vyspělejších zemí než je Ukrajina. O krok blíž k EU posouvá Ukrajinu válečný rusko-ukrajinský konflikt.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: nab

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Slováci nemají rádi NATO, hrozila se Čaputová. Fico ji ztrestal

21:31 Slováci nemají rádi NATO, hrozila se Čaputová. Fico ji ztrestal

„Je potřeba vyměnit politiky, ne národ.“ Lídr slovenské opoziční strany Směr a někdejší premiér Robe…