Do federace EU nechceme, říká Vidím

11.02.2012 17:24

Poslanec Jan Vidím (ODS) se postavil za premiéra Petra Nečase v otázce smlouvy o rozpočtové odpovědnosti EU. Podle něj je lež, že bychom stáli mimo hlavní proud, pouze mimo ten, který chce udělat z Evropy federaci.

Do federace EU nechceme, říká Vidím
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Vidím
reklama

Podle Vidíma není smlouva jen nevinnou snahou udržet vyrovnané rozpočty, takže pro zodpovědné státy neškodná. „Je smlouvou, která dává zároveň pravomoc orgánům EU kontrolovat rozpočty a sankcionovat státy a vytváří nerovnost mezi členy, ale i směřuje k vytvoření federace,“ myslí si.

Že nemáme euro? To není argument

„Smlouva nám nezaručuje plnohodnotné postavení. Skutečnost, že jsme ještě nepřijali euro, nemůže být relevantním argumentem pro to, abychom byli kráceni na svých právech oproti ostatním a byli neplnohodnotnými členy, kteří se mohou zúčastnit jen některých jednání takové unie,“ dodává Vidím.

Podle poslance bylo euro zavedeno příliš rychle a opatření se dělají pozdě. Navíc neřeší problémy. „Pokud tedy někdo tvrdí, že stojíme mimo proud, pak je nutno identifikovat, že je to myšleno jako mimo proud snažící se vytvořit federativní unijní stát. To je však zavádějící tvrzení příznivců konce států a vzniku jedné federace,“ tvrdí Vidím.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: joh
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Havel pohořel. Smutný večer pro příznivce

16:30 Havel pohořel. Smutný večer pro příznivce

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček se opřel do ceny Český lev. Podle něj šlo jen o filmovou párty. A dos…