Do lavic dnes usedne 115 tisíc prvňáčků, o čtyři tisíce více než loni

01.09.2014 6:22

Žákům a studentům základních a středních škol a konzervatoří dnes začíná nový školní rok. Premiérově do lavic usedne 115 tisíc prvňáčků, což je oproti loňsku nárůst o více než čtyři tisíce. Základní školy bude navštěvovat 853.400 dětí, na středních se bude vzdělávat celkově asi 405.400 studentů a na konzervatořích kolem 3400 žáků. Vyplývá to z kvalifikovaných odhadů Ministerstva školství.

Do lavic dnes usedne 115 tisíc prvňáčků, o čtyři tisíce více než loni
Foto: Hans Štembera
Popisek: Děvčata před Školou Antonína Čermáka
reklama

Za přibližně dva měsíce budou mít školáci první volno. Podzimní prázdniny jsou naplánovány na pondělí 27. října a středu 29. října. Dohromady s víkendem a státním svátkem připadajícím na 28. října to pro děti znamená pět dní volna.

Před Vánoci půjdou děti do školy naposledy v pátek 19. prosince a vrátí se do nich až v pondělí 5. ledna 2015. První pololetí skončí ve čtvrtek 29. ledna, přičemž na pátek jsou pak naplánovány pololetní prázdniny. Na ty bude navazovat šest týdenních termínů jarních prázdnin rozdělených podle bývalých okresů. Ve čtvrtek a pátek 2. a 3. dubna budou mít školáci velikonoční prázdniny. Školní rok skončí 30. června 2015.

Školní inspekce doporučuje inovativní formy výuky

Učitelé by měli ve škole více sahat k inovativním formám výuky, jako jsou například individualizující přístupy k žákům, různé projekty nebo skupinové práce. Doporučila jim to Česká školní inspekce na základě analýzy výsledků průzkumu TALIS, podle něhož právě v těchto oblastech čeští pedagogové v porovnání se zahraničím zaostávají.

Mělo by to vést také ke zvýšení motivace žáků, o níž v souvislosti s výsledky výběrového testování ve 4. a 8. třídách základních škol a u středoškoláků hovořil ministr školství Marcel Chládek (ČSSD). Čtvrťáci totiž měli při květnovém ověřování znalostí ze všech skupin nejlepší výsledky. Postupem času ovšem nadšení dětí klesá, uvedl tehdy ministr.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Právo demonstrovat! Kalousek podpořil Mináře

22:12 Právo demonstrovat! Kalousek podpořil Mináře

„Doufám, že si to lidé nenechají líbit. Vláda se neštítí ani po ukončení nouzového stavu dál omezova…