Do ochranných pásů se bude moci sít lnička, navrhuje resort zemědělství

15.12.2019 10:40

Do ochranných pásů, na které se můžou brát dotace, protože se počítají mezi ekologické zemědělské postupy, budou zemědělci moci od příštího roku nově sít lničku. Navrhuje to Ministerstvo zemědělství v novele nařízení, kterou v pondělí projedná vláda. Dříve ji stát mezi plodiny vhodné pro ochranný pás nepovažoval a zemědělci za její pěstování v ochranných pásech peníze nedostávali.

Do ochranných pásů se bude moci sít lnička, navrhuje resort zemědělství
Foto: pixabay.com
Popisek: Zemědělství - ilustrační foto

Plodiny, jako jsou hořčice, hrách, jetel, svazenka, len nebo koriandr, se na ochranných pásech musí pěstovat do poloviny července. „Lnička je ze stejné skupiny plodin jako již zastoupená hořčice... Lnička je plodina nižšího vzrůstu a slabších stonků, což umožňuje lepší práci se zapravením porostu,“ uvedla v připomínkách ministerstvu Agrární komora ČR, ministerstvo následně do nařízení lničku zařadilo.

Lnička setá je starobylá olejnatá plodina, která se v Evropě pěstovala už před tisíciletími. Nedávno se začala znovu využívat. Lničkový olej extrahovaný ze semen má velmi vysoký obsah nenasycených mastných kyselin, přezdívaných „dobré tuky“. Má pozitivní účinky na kůži a vlasy, lze jej použít i na vaření, stejně jako na biopalivo. Lnička je navíc odolná vůči suchu. V současnosti se pěstuje zejména ve Spojených státech, Kanadě, Číně i v Evropě.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vojtěchu, vraťte diplom. Znásilňování práva, stále dokola. Pánové nahoře nás záměrně udržují ve strachu, myslí si advokátka Zwyrtek Hamplová

20:25 Vojtěchu, vraťte diplom. Znásilňování práva, stále dokola. Pánové nahoře nás záměrně udržují ve strachu, myslí si advokátka Zwyrtek Hamplová

„Nedej bože, to tvoří po večerech sami?“ Známá a oceňovaná advokátka Jana Zwyrtek Hamplová kroutí hl…