Do podzimních komunálních voleb nechtějí lidé kandidovat. Bojí se prý policie

25. 5. 2014 11:10

Volby do Evropského parlamentu má Česká republika za sebou a už jí klepou na dveře další. Na podzim si budou občané volit nové zastupitele ve svých obcích a městech. Nastává však situace do jisté míry nevídaná. Potom, co policie obvinila radní např. v kauze Opencard, se řada občanů bojí vstoupit do klání o funkci zastupitele, potažmo radního. Informuje o tom Český rozhlas.

Do podzimních komunálních voleb nechtějí lidé kandidovat. Bojí se prý policie
Foto: Hans Štembera
Popisek: Volby, ilustrační foto

„Těžko sháníme lidi, kteří by byli ochotni tam zasednout,“ potvrzuje starosta Rychnova u Jablonce František Chlouba, který je zároveň členem předsednictva Svazu měst a obcí. Protikorupční policie ale hlásí, že odhalování korupčního jednání v oblasti veřejných zakázek považuje za prioritu a obvinění tak teoreticky mohou spíše přibývat, než ubývat.

Poslanec Stanislav Polčák (STAN) by podle vlastních slov rozhodně nebyl na zastupitele tak přísný. „Když zastupitelstvo nebo rada obce rozhoduje s plnou vědomostí, má všechny právní podklady a rozhodne se pro ekonomicky ne zcela výhodné řešení, tak v takovou chvíli by neměla být tato rozhodnutí kriminalizována,“ podotýká Polčák. 

Své o policejní práci ví i dlouholetý starosta Lipníku nad Vltavou Zdeněk Zídek. Policie se o něj zajímá, protože údajně nevýhodně prodal obecní pozemky, Stalo se tak s posvěcením zastupitelstva. Soud ho v první instanci osvobodil. Zkonstatoval totiž, že pozemky teoreticky mohly být prodány výhodněji, ale to ještě neznamená, že došlo k trestnému činu. Státní zástupkyně se však odvolala a starosta půjde k soudu znovu. Hrozí mu až deset let vězení.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Klaus ml.: Oni nenávidí národy. „Strpění“ cizince? Jásají, když přijde milion migrantů, cpou se vám do života

15:51 Klaus ml.: Oni nenávidí národy. „Strpění“ cizince? Jásají, když přijde milion migrantů, cpou se vám do života

V pátek 18. září se v Teplicích konalo setkání podporovatelů Trikolóry Ústeckého kraje za účasti pře…