Do půlhodinové studentské výstražné stávky jde více než 200 škol

14.03.2018 18:49

Studenti z více než dvou stovek vysokých i středních škol se ve čtvrtek zapojí do půlhodinové výstražné stávky na obranu společenských a ústavních zvyklostí a hodnot v České republice. V poledne vyjdou na půl hodiny ze školních budov, v některých městech se pak přesunou na shromáždění a happeningy na náměstích či diskuse ve spřízněných divadlech. Studenti chtějí dát protestem najevo, že jim není lhostejný osud země a že jim vadí přístup vrcholných politiků k ústavě.

Do půlhodinové studentské výstražné stávky jde více než 200 škol
Foto: Radek Kraus
Popisek: Studenti protestovali proti reformě vysokých škol také v Českých Budějovicích
reklama

Výzvu nazvanou #Vyjdiven vyhlásili před týdnem studenti Divadelní fakulty Akademie múzických umění (DAMU) v Praze. Mezi jejich požadavky je například, aby prezident plnil ústavní povinnost jmenováním premiéra, který získá podporu a který nebude trestně stíhanou osobou. „Chceme, aby prezident plnil svoji ústavní funkci a aby o budoucnosti nás všech nerozhodovaly trestně stíhané osoby, aby v klíčových výborech neseděli ti, kteří kdysi aktivně potlačovali demokracii a mlátili studenty,“ stojí v prohlášení.

Studenti rovněž žádají, aby vláda v demisi nekonala zásadní a personální kroky, ani nevytvářela nové ústavní pořádky a aby proti nedodržování ústavních zvyklostí důrazně vystoupil Senát. „Normalizace lži a absence základní odpovědnosti mají pro náš stát destruktivní následky pro celou společnost a kategoricky je odmítáme,“ uvádí výzva studentů.

Do výstražné stávky se zapojí většina vysokých škol v Praze, Brně, Olomouci, Ostravě, Českých Budějovicích a dalších univerzitních městech. Protestovat budou i studenti gymnázií a dalších středních škol po celé republice. Některé střední školy na poledne vyhlásily polední pauzu, jinde budou muset nezletilí žáci přinést omluvenku od rodičů, středoškoláci starší 18 let si mohou hodinu omluvit sami.

Dnes odpoledne se ke stávce přihlásilo bezmála 240 škol. Akce se může zúčastnit každý, kdo se ztotožňuje s požadavky studentů. Ve 12 hodin vyjdou účastníci stávky ze svých škol a podpoří znění výzvy, a to podpisem na transparent, křídou na chodník nebo třeba na tvář. Následně budou své fotografie či videa sdílet na sociálních sítích s hashtagem #VyjdiVen. Část vysokoškoláků v Praze posléze zamíří na náměstí Václava Havla u Národního divadla na krátký happening, v Brně se zase studenti sejdou na náměstí Svobody. Podobná shromáždění se chystají i v dalších městech.

Protestní akce má podle iniciátorů mimo jiné přispět ke vzniku studentského fóra, které bude aktivní i v budoucnu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Země jde do kopru, smál se Moravec Babišovi. A vyslechl si za to od Faltýnka

15:05 Země jde do kopru, smál se Moravec Babišovi. A vyslechl si za to od Faltýnka

Funguje ještě vůbec koalice ANO a ČSSD držená u moci komunisty, když byly obří daňové změny prohlaso…