Do půlnoci mají Česko opustit vyhoštění zaměstnanci ruské ambasády

31.05.2021 6:30

Česko mají do dnešní půlnoci opustit pracovníci ruského velvyslanectví, kteří byli vyhoštěni v souvislosti s kauzou výbuchů muničních skladů ve Vrběticích na Zlínsku.

Do půlnoci mají Česko opustit vyhoštění zaměstnanci ruské ambasády
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Ruská vlajka

Mluvčí ministerstva zahraničí Eva Davidová ČTK v neděli řekla, že výjezdní příkaz dostalo 123 ruských občanů. Třicet z nich má diplomatický pas a zbytek služební. Část z nich odletěla v sobotu, pro další skupinu přiletí letadlo dnes odpoledne. Někteří odjíždí z ČR auty.

Po konci května může podle Davidové zůstat na ruském velvyslanectví v Česku sedm diplomatů a 25 administrativně-technických pracovníků.

V diplomatickou roztržku ČR a Ruska vyústila zjištění českých vyšetřovatelů, že do výbuchů ve vrbětických muničních skladech v roce 2014 byli zapojeni agenti ruských tajných služeb. Česko kvůli tomu v dubnu rozhodlo o vyhoštění 18 pracovníků ambasády, které označilo za důstojníky ruských tajných služeb. Moskva na to zareagovala vyhoštěním 20 diplomatů či zaměstnanců české ambasády v ruské metropoli. Poté rozhodla ČR o vyhoštění dalších pracovníků. Rusko dostalo na jejich stažení čas do konce května.

Co se týče českého zastoupení v Rusku, do konce května tam výpověď obdrží 79 místních sil na velvyslanectví v Moskvě, v Českém domě a v Českém centru Moskva. K 21. květnu už dostalo výpověď 71 zaměstnanců. Česko také dostalo z řady zemí nabídku pomoci v souvislosti s chodem ambasády, o celé věci se dále jedná.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bečva na ČT: Ha, zločinné spolčení, vybafl Gazdík na Brabce. To máte vy v hlavě, neuvěřitelný, nechápal ministr

23:33 Bečva na ČT: Ha, zločinné spolčení, vybafl Gazdík na Brabce. To máte vy v hlavě, neuvěřitelný, nechápal ministr

„Je zjevné, že pan premiér bude brzo potřebovat soudce,“ pronesl poslanec a zpravodaj k závěrům vyše…