Do sněmovny by zasedlo až sedm politických stran. ČSSD a TOP 09 ztrácí, ukázal průzkum

16.03.2016 16:23 | Zprávy

Největší podpoře voličů se v březnu těší hnutí ANO 2011. Od vítěze voleb v roce 2013, ČSSD, jej v současné době dělí sedm procentních bodů. Aktuální měření agentury Phoenix research bylo provedeno na vzorku 1017 respondentů ve dnech 2.3. - 11. 3. 2016.

Do sněmovny by zasedlo až sedm politických stran. ČSSD a TOP 09 ztrácí, ukázal průzkum
Foto: Hans Štembera
Popisek: Nové vedení ČSSD

Nejlepší změřený výsledek má hnutí ANO 2011, a to 25 procenta (ve volbách 2013 získalo 18,65 procenta). Podpora hnutí Andreje Babiše zůstává stabilní. Druhého nejlepšího výsledku dosáhla strana premiéra Bohuslava Sobotky, ČSSD. V tuto chvíli by ji volilo 18 procenta respondentů (oproti 20,45 procenta v předčasných volbách 2013).

Bronzovou příčku v březnových preferencích získaly dvě strany, a to ODS a KSČM se zjištěným ziskem 10,2 procenta (KSČM v roce 2013 získala 14,91 procenta, ODS v roce 2013 získala 7,72 procenta). Čtvrté a páté místo si mezi sebou rozdělila KDU-ČSL a Úsvit, nově s Blokem proti Islámu. Shodně získaly 5,5 procenta (KDU-ČSL v roce 2013 získala 6,78 procenta a hnutí Úsvit ve volbách v roce 2013 získalo 6,88 procenta).

  • celý výzkum ZDE

Skupinu stran, které by s velkou pravděpodobností zasedly ve sněmovně, uzavírá TOP09, která by bez partnerského hnutí Starostové a nezávislí (STAN), získala pouze 5,4 procenta (ve volbách 2013 toto uskupení získalo 6,88 procenta). Oproti poslednímu měření zaznamenala ztrátu 0,5 procentního bodu. 

Za „branami Poslanecké sněmovny" by tedy zůstala Strana přímé demokracie (SPD) Tomia Okamury se dvěma procenty, Svobodní s 1,6 procenty. Se stejným zjištěným výsledkem v březnu se umísťuje uskupení Starostové a nezávislí (STAN) a Strana zelených (SZ), oba subjekty získaly 1,5 procenta preferencí. S 1,4 procenty sympatií žebříček uzavírá Pirátská strana. 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Migrační pakt

Vy tvrdíte, že jakýkoliv postih za nedodržování migračního paktu je vydíráním. Ale i když jsem proti povinným kótám, opravdu jde o vydírání, když ho naši politici schválili? Podle mě to byla chyba, kterou nevím, jestli se teď podaří ještě napravit.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Proboha, co to je?“ Šídlo a Sedláček natočili video. Lidé se zhrozili

20:15 „Proboha, co to je?“ Šídlo a Sedláček natočili video. Lidé se zhrozili

Knihovna Václava Havla čelí v poslední době obrovské krizi, která může vyvrcholit až zavřením instit…