Dohoda z Minsku má svou váhu, míní exministr Svoboda. Podívejte se na USA

13.02.2015 22:57

Zpravodaj České televize Josef Pazderka v pátečních Událostech, komentářích České televize popsal, jak se separatisté a ukrajinská armáda blíží k příměří. Zatím to na mír vůbec nevypadá, střely dopadají dál, krev teče a radikálové z obou stran dávají najevo, že se jim dohoda z Minsku nelíbí. Exministr zahraničí Cyril Svoboda (KDU-ČSL) ale věří, že dohoda bude mít svou váhu. Je tu totiž jedna věc, která by se Rusům nemusela ani trochu líbit.

Dohoda z Minsku má svou váhu, míní exministr Svoboda. Podívejte se na USA
Foto: Filip Ferbie
Popisek: Exministr zahraničí Cyril Svoboda

Separatisté neustávají v útocích a snad doufají v získávání strategického Debalceve. "V Kyjevě se debatuje o tom, jestli separatisté dodrží ujednání," upozornil Pazderka s dovětkem, že příměří odmítají uznat i ukrajinští nacionalisté, kteří dojednané podmínky považují za nedůstojné, konkrétně šlo o slova Dmytro Jaroše. "Hlavně zůstává nepřehledné to, co se stane zítra, kdo bude kontrolovat dodržování dohody a spornou rusko-ukrajinskou hranici," nastínil problémy Pazderka.

Možná se dohodlo něco, co se nezveřejnilo, upozorňuje Svoboda

Následně se k tomu vyjádřil i ministr zahraničí Cyril Svoboda (KDU-ČSL). "Přes všechnu skepsi, kterou slyšíme, myslím, že to krok k míru je, protože nový americký ministr obrany hovoří o možném vyzbrojování Ukrajiny," poznamenal Svoboda. Následně poukázal na analogii s Vietnamem, která by mohla Rusku přidělat vrásky na čele. Co když na Ukrajině vznikne nová vojenská základna USA?

"Teď je poslední šance dohodnout to jako evropsko-rusko-ukrajinský smír," podotkl Svoboda. Měnící se postoj Spojených států je totiž v tuto chvíli to jediné, co se změnilo od prvních dohod z Minsku. "Čím déle se bude otálet, tím větší tlak bude narůstat ve Spojených státech," zdůrazňoval Svoboda.

K samotné dohodě z Minsku se vyjadřoval velmi opatrně. "Co chcete dohodnout za jedinou noc? A je také možné, že lídři dohodli něco, co ještě neznáme, to ukážou nejbližší hodiny a dny," podotkl exministr. Podle něj ta dohoda má možná větší váhu, než se může na první pohled zdát. V tuto chvíli bude ale také důležité, aby všichni lídři EU dojednané body podpořili.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šichtařová odsoudila „sluníčkovou“ ČT. Udeřila i kvůli „kvokající potrefené domovnici“

7:28 Šichtařová odsoudila „sluníčkovou“ ČT. Udeřila i kvůli „kvokající potrefené domovnici“

„Veřejnoprávní média zaspala dobu,“ myslí si ekonomka Markéta Šichtařová. Povede pokles důvěry v tra…