Dohra Moravce: Jde o „koryto“? Nastalo pozdvižení, uvádí noviny

14.05.2019 11:20

Ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD) je v poslední době pod čím dál větším tlakem. Tisíce lidí podepsaly petici za Staňkův odchod z vlády. Tlačí na něj i někteří jeho spolustraníci. Předseda ČSSD Jan Hamáček sice řekl, že sesazení Staňka není v plánu, ale první místopředseda ČSSD Roman Onderka nešetří na Staňkovu adresu kritikou. Úterní MF Dnes spekuluje, že si Onderka brousí zuby na Staňkovo vládní křeslo.

Dohra Moravce: Jde o „koryto“? Nastalo pozdvižení, uvádí noviny
Foto: Hans Štembera
Popisek: Moderátor OVM Václav Moravec

Ministra kultury Antonína Staňka tisíce lidí podepsaných pod peticí vyzývají, aby odešel ze svého úřadu. Považují ho za nekulturního ministra kultury. Hamáček však nejen v nedělních Otázkách Václava Moravce oznamoval, že vyhazov Staňka z kabinetu není na pořadu dne.

Anketa

Chcete, aby Marie Benešová odstoupila?

11%
89%
hlasovalo: 21585 lidí

„Pan ministr Staněk udělal to, co udělat musel. Já jsem si přečetl podklady a on udělal jen to, co musel udělat. Pokud si někdo podepíše fakticky smlouvu sám se sebou, resp. to nechá udělat někoho, kdo k tomu nemá oprávnění, tak ministr musel konat. Kdyby nekonal, tak by fakticky toto jednání kryl,“ řekl Hamáček na spor Staňka s odvolaným ředitelem Národní galerie Jiřím Fajtem před kamerami veřejnoprávní televize.

Jenže to neznamená, že může Staněk zůstat klidný.

„Předseda není typ, co by před volbami ohlašoval výměny ministrů. Ale ministr Staněk má problém dlouhodobě a balí se to jako sněhová koule. Pokud nějak velmi rychle nenapraví dojem, asi to bude tak, že ho po volbách do Evropského parlamentu předseda přesvědčí, aby odešel sám,“ uvedl jeden z členů ČSSD.   

První místopředseda ČSSD Roman Onderka taktéž v Otázkách Václava Moravce prohlásil, že on sám by odvolání Staňka z pozice ministra zvažoval. A některé své kolegy tím prý naštval. „Dost nás tím naštval, jestli si chtěl říct o post ministra kultury, mohl to udělat jinak,“ zlobil se na Onderku jeden z Hamáčkových spojenců.

Sám Onderka tvrdí, že by si takto o křeslo ve vládě neřekl. Kdyby o něj stál, hledal by si prý do vlády jinou cestu. „Ten, kdo vám to řekl, je asi hloupý. Kdybych chtěl být ministrem, tak to nedělám takhle,“ ohradil se Onderka.

Staněk má teď připravit výběrové řízení na nového šéfa Národní galerie Praha. Pokud si přitom nebude počínat naprosto precizně, pak podle poslance Jana Birkeho nelze vyloučit, že tohoto člena vlády potká vládní poprava. 

„Pokud ten tendr nepřipraví dost dobře, vrátí se to jako bumerang a ty věci se začnou řešit,“ poznamenal Birke.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Opozice ohlásila pokus o sestřelení  vlády, Babiš nakráčel k pultíku: Já se musím smát. Žádný problém není, Piráti lhali

16:40 Opozice ohlásila pokus o sestřelení vlády, Babiš nakráčel k pultíku: Já se musím smát. Žádný problém není, Piráti lhali

Tiskovou konferenci před jednáním Sněmovny uspořádalo i hnutí ANO. Předseda poslaneckého klubu Jaros…